Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Väärika mehe eluteest

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Toimetaja ringvaade / Number:  /

Põltsamaal meenutati koguduse kauaaegset õpetajat Herbert Kuurmet tema 100. sünniaastapäeval. Koguduse praegune õpetaja Markus Haamer andis konvendisaalis pärast lühikest tervitust ja palvet sõna Alar Läänelaiule Tartu ülikoolist, kes kõneles teemal «Kirikute katusetalastike vanuse määramisest dendrokronoloogilisel meetodil». See meetod on abiks, selgitamaks välja, mis perioodil on mingisuguseid ehitus- või parandustöid pühakodade juures tehtud. Puidu proovid pannakse võrdlusse olemasolevate proovide keskmisega ning see võimaldab välja arvutada, millal on kasutatud puit langetatud ning umbkaudu siis ka aja, millal on töid tehtud. Läänelaid rõhutas, et kirikud on meie kultuurivara, kuid laastatud nii Liivi-, Põhja- kui järgnevate sõdade ajal.
Põltsamaa külje alt pärit professor Helmut Piirimäe jagas kohaletulnuile noore poisina talletatud mälestusi Herbert Kuurmest ja natuke ka elust-olust sealkandis laiemalt. Piirimäe tõi välja, et tõenäoliselt oli Kuurme üks kiire sulandumise põhjus kohalikku ellu see, et ta ise oli pärit taluperest. Põltsamaa koguduse enamiku moodustasid ikkagi maainimesed.
Seejärel anti sõna vabaks ja paljud said meenutada olulisi külgi õpetaja Kuurme eluteest ja põhimõtetest. Teiste hulga kõnelesid nii koguduse kauaaegne juhatuse esimees Vello Kaselo, kes alustas oma kirikuteed juba pisikese poisina 1942. aastal pühapäevakoolis, kui ka Kuurmete vanim poeg Jaan, kes tõi läbi isiklike meenutuste Herberti ja Asta pikaaegse ühise elu veelgi lähemale ning tõdes ka, et isa sai tegelda alati sellega, millesse ta uskus.
Kosutavaid mõtteid ja kauneid helisid said mälestuste- ja laulupäevast endaga kaasa võtta kõik. Soovijail oli võimalus oma mälestusi jagada veel Herbert Kuurme haual. Oli õpetajale vääriline päev.
Mari Paenurm