Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Väärika ajalooga toomkool alustab taas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Lepingule annavad allkirja (vasakult) Ingrid Meister, Kersti Nigesen, Andres Põder ja Urmas Viilma. Tiiu Pikkur
Rukkimaarjapäeval, 15. augustil tehti Tallinna piiskoplikus toomkirikus ajalugu – allkirjastati  leping seitsmesaja aasta taguse ajalooga Tallinna toomkooli taasavamiseks.

Lepingu osapooled on EELK Konsistoorium, EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium ja Miikaeli Ühendus.
Lepingut kinnitasid oma allkirjadega EELK peapiiskop Andres Põder, toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma, Vanalinna hariduskolleegiumi direktriss Kersti Nigesen ja Miikaeli Ühenduse tegevdirektor Ingrid Meister. Rukkimaarjapäeva palvusel teenisid peapiiskop Andres Põder ja õp Urmas Viilma, orelil mängis Ene Salumäe ja laululaps oli Birgitta-Simi Viil­ma.
Peapiiskop soovis uuele koolile rohket Jumala õnnistust ja rõhutas, et eesti rahva kooli rajajaks on suures osas olnudki luterlik kirik. Õp Viilma sõnul tekib taas kool, kus õpetamine toetub traditsioonilistele kristlikele väärtustele, millele tugineb Euroopa.
VHK direktriss Kersti Nigesen ütles, et tahab omalt poolt kõigiti kaasa aidata uue kooli edukale algusele. Tallinna haridusameti nimel sõna võtnud Meelis Kond rõõmustas toomkooli taasavamise üle: «Ei ole just tavaline, et ajal, kui koole suletakse, räägime täna siin uue kooli tekkimisest.»
Toomkool on ajalooliselt tihedalt seotud olnud Eestimaa rüütelkonnaga. Rüütelkonna esindaja Henning von Wistinghausen kinnitas, et rüütelkond hakkab kindlasti jälgima, kuidas koolil läheb.
1. septembril on toomkooli 27 esimese klassi õpilasel esimene koolipäev. Sel aastal õpitakse Püha Miikaeli kooli alluvuses ja tihedas koostöös Vanalinna hariduskolleegiumiga. Klass saab endale renoveeritud ruumid VHK läheduses Apteegi tänavas.
Klassi õpetaja ja tulevase toomkooli juhataja on Egle Viil­ma, lisaks temale on klassil veel üks õpetaja. Kunsti-, muusika- ja kehalise kasvatuse tunnid on VHK juures.
Keskajal asutati toomkoolid ehk katedraalikoolid toomkapiitlite poolt toomkirikute juurde selleks, et anda algharidust linnakodanike lastele, tulevastele vaimulikele ning teistele kiriku ametikandjatele. Esimesed kirjalikud allikad Tallinna toomkoolist pärinevad aastast 1319, kuid on viiteid sellele, et Tallinnas tegutses toomkool juba 1266. aastal. Esimene õppekeel oli ladina keel.
Reformatsiooni järel sai toomkoolist luterlik linnakool, kus õppisid Toompeal elavate sakslaste, rootslaste, soomlaste ja ka eesti käsitööliste lapsed. 1586. aastal on piiskop Agricola soovitanud ka andekaid talulapsi toomkooli õppima saata. Kool majandas ennast annetustest. Tallinna toomkool tegutses lühikeste pausidega kuni 1939. aastani Toompeal Toom-Kooli 11, kus praegu asub Tallinna balletikool.
Ajal, kui EELK üks õppeasutus – usuteaduse instituut – seisab muutuste lävel, on optimistlikult tulevikku vaatamas teine, toomkool.
1. septembril alustava toomkooli klassi ja taasavatava Tallinna toomkooli toetuseks on EELK Konsistoorium kuulutanud välja üldkirikliku korjanduse pühapäeval, 28. augustil.
Annetused palutakse kanda EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse arvele nr   1002200263900O7 SEBs, selgitus: annetus toomkooli heaks.
Tiiu Pikkur