Slava Ukraine

Uudised

01.04.2009 | | Rubriik: Määratlemata

Ülikooli kirik kolitakse Jõgevale
Jõgeva kogudus saab kiriku vastutasuks seni kasutatud lasteaiahoone eest.
Käesolevast aastast on Tartu ülikooli humanitaarraamatukogu viidud üle pearaamatukokku ja vana hoone seisab tühjana. Et tegemist on kunagise ülikooli kirikuga, leidis ülikooli valitsus, et kõige õigem on anda hoone Jõgevale, kus seni oma kirikuhoone puudub. Massiivne kirikuhoone saetakse blokkideks ja pannakse uues kohas muinsuskaitse järelevalve all uuesti kokku.
«Pakkumine tuli meile ootamatult,» ütles Jõgeva koguduse õpetaja. «Esialgu polnud me kindlad, kas suur hoone väikelinna ikka sobib, aga OÜ Kiriku Varahalduse esindaja julgustas meid igal juhul pakkumist vastu võtma.»
Jõgeva koguduse nõukogu on otsustanud paigutada kiriku täpselt praeguse kogudusemaja asemele. Seni kasutatud kogudusemaja oli oma algselt funktsioonilt lasteaiahoone. See võetakse nüüd samuti osadeks ja viiakse Tartusse vabanevale ülikooli kiriku krundile. «Tartus on praegu karjuv vajadus uute lasteaiakohtade järele,» põhjendas Jõgeva õpetaja koguduse otsust.
Ka Tartu linnapea rõõmustab uudist kuuldes: «Majanduslikult keerulises olukorras on iga uus lasteaiakoht nagu suutäis taevamannat!» 
Seoses kiriku transpordiga võib liiklus Tartu-Jõgeva maanteel olla häiritud. Jõgeva uue kiriku pühitsemine toimub 1. aprillil 2009.

Tartu Pauluse kirikutorni muna on kullast
Ehitajad avastasid, et kiriku torni tipus risti all olev muna on puhtast kullast.
Kui kümme aastat tagasi restaureeritud tornimuna uuesti oma kohale tõsteti, ei aimanud keegi, et kullatud vase asemel on tegemist eheda kullaga. Seoses suurremondiga tuli tõde päevavalgele. Selgitusi palusime koguduse õpetajalt.
Kuidas sattus kuldmuna kiriku torni?
Tornimuna pärandas kirikule kunagine koguduse helde toetaja Mart Jänes. Et tookord oli kiriku tornis muna olemas, jäi kingitus keldrisse vedelema. Seal ta elas üle sõjaaegse põlengu. Kui tornikiivrit taastama hakkasime, sai kunagine kingitus kasutusse võetud.
Kuidas on võimalik, et tornimuna materjalile varem tähelepanu ei pööratud?
Eks meil väikseid kahtlusi ikka oli, sest harilikult tehakse tornimunad õhukesest plekist, see oli aga küllaltki raske. Umbes 80 cm läbimõõduga seest tühi kera kaalus 47 kg. Aga et kera puhtast kullast võiks olla, selle peale küll ei osanud tulla.
Mida kavatseb kogudus kuldmunaga ette võtta?
Esialgu jääb ta oma kohale. Eks me vaatame, kuidas kirikuehituse rahastamine edeneb. Et tegemist on puhta kullaga, on kera väärtus üle 16 miljoni krooni. Kui muna maha müüa, võiks saadavast tulust katta üle 10% suurremondi eelarvest.

Asutati Tõrumetsa kogudus
Konsistoorium kinnitas Tõrumetsa koguduse asutamiskoosoleku protokolli ja kuulutas vakantseks koguduse õpetaja ametikoha.
Mõtte uue koguduse loomiseks said kohapealsed inimesed EELK arengukava lugedes. Arengukava punkt 4.3 ütleb, et aastatel 2008–2017 tuleb rajada uusi kogudusi ja kirikuid. Punkt 5.4.5 loetleb ka nimeliselt kohti, kus see vajalik oleks, ometi Tõrumetsat sealt ei leia. «Kuidas nii!?» olid tõrumetslased hämmingus.
«Üle 20 kilomeetri on siit lähima kirikuni ja see on kah varemetes,» oli vastvalitud juhatuse esimees veendunud uue koguduse vajalikkuses. «Meie küla on viimasel ajal väga tugevasti arenema hakanud. Meil on siin oma kiosk ja algkool, hiljuti avati uus tuletõrje veevõtu koht. Viimane aeg on ka oma pühakoda rajada, enne kui kõik kohad täis ehitatakse.»
Tõrumetsa kogudus loodab varsti oma õpetaja saada. Juhatuse esimees on optimistlik: «Viimasel ajal olen hakanud mitmelt poolt telefonikõnesid saama, kus koguduste liikmed ise pakuvad meile oma õpetajat. Sõel tuleb tihe. Kandidaadilt eeldame koolitatud lauluhäält, raudset tervist, vähemalt viie võõrkeele oskust, raamatupidamise, ehitusjärelevalve ja pedagoogika põhjalikku tundmist ning 10 aasta pikkust kogemust koguduse kasvatamisel. Seda pole küll palju nõutud, aga ma usun, et me suudame talle omalt poolt edaspidi palju head nõu anda, kuidas Tõrumetsa elu edasi viia.»
Kogudusel on välja pakkuda oja ääres privaatne krunt, kuhu õpetaja tohib pastoraadi ehitada. Kui turismihooaeg lahti läheb, siis loodetavasti koguneb ka annetusi, millest töötegijatele palka maksma hakatakse.
Kirikut asub uus kogudus ehitama niipea, kui Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus projekti heaks kiidab. Annetusi omafinantseeringu katteks saab teha arvele 2201042009. Selgituseks palutakse märkida «aprill».

Kogunud
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)