Esileht » Uudis » Uudised »

Usuteaduse Instituudil oma orel

02.06.2004 | | Rubriik: Uudised

Teisipäeval, 25. mail oli Usuteaduse Instituudis pidulik hetk – instituudile oreli kinkinud Soome Ärimeeste Misjoniliidu esindajad olid tulnud vaatama, kuidas pill oma uues kodus töötab.
Misjoniliidu tegevdirektor, õpetaja Lasse Vahtola ütles, et kui ta eelmise aasta juuni alguses Turust veoauto lahtivõetud oreliga teele saatis, käis tal peast läbi mõte: kas veel kunagi seda pilli näen! Lasse Vahtola meenutas, et nüüd Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna õpilasi teeniv orel on ehitatud 1963. aastal Kangassalo orelitehases Turu toomkiriku kabelile.
Kui 70ndate lõpus algas kirikus remont, siis otsustati kabelisse uus orel muretseda ja vana kingiti Turu konservatooriumile, kus sellest sai tähtis vahend Soome kiriku kantorite koolitamisel. Turu konservatoorium sai aga eelmisel aastal Rootsist uue oreli ja Ärimeeste Misjoniliidu ettepanekul kingiti orel Usuteaduse Instituudile.
Oreli panid üles Olev Kents ja Toomas Mäeväli (OÜ Olev Kentsi orelitöökoda). Rahaliselt toetasid ülespanekut Põhja-Elbe kiriku kirikumuusikud eesotsas kantor Dieter Frahmiga.
Oreli pidulikule avamisele olid tulnud Soome Ärimeeste Misjoniliidu esimees Pentti Hilke, sekretär Sanna Viitanen (aitas orelit lahti võtta ja Tallinnasse saata), kantselei juhataja Stina Okkanen, misjoniliidu nõukogu liige Mikko Lännenpää ja kirjanik ning kirikutegelane Harri Raitis, Soome Eesti-organisatsioonide Liidu (VYL) esimees.
Instituudi nimel tänas oreli kinkijaid prorektor Allan Kährik, kes ütles, et tänu sellele orelile on muusikaosakonna tudengitel nüüd kaks korda paremad õppimisvõimalused.
Kirikumuusika osakond loodi instituudi juurde kolm aastat tagasi, seal õpib praegu kuus üliõpilast, koos käiakse nädalaste tsüklitena kord kuus. Üliõpilased töötavad Eesti erinevates paikades koguduste organistidena. «Kui varem käisid meie õpilased praktiseerimas Tallinna kirikutes, siis nüüd on hea soojas toas oma orelil harjutada,» ütles kirikumuusika osakonna juhataja assistent Kristel Aer, kes kuulajaid ka ühe Bachi koraali ettekandega rõõmustas.
Sisseastumiskatsed  osakonda toimuvad 26. augustil. Täpsem info www.eelk.ee/ui/ .
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)