Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Usupuhastuspüha regilaulumissaga

06.11.2013 | | Rubriik: Uudised

Tartu Ülikooli-Jaani koguduses tähistati usupuhastuspüha 31. oktoobril rahvalaulu-jumalateenistusega.

Hoolimata sellest, et usupuhastuspüha, luterliku kiriku olulisemaid pühi, ei ole Eestis vabade tööpäevade nimekirjas, leidis u 30 inimest võimaluse seada sammud reformatsiooni aastapäeva tähistamiseks enne tööpäeva lõppu Tartu Jaani kirikusse. Jumalateenistusele eelnes koguduse väljaantud kogumiku «Regilaule ja vaimulikke värsse» esitlus.

Haamrilöögid tegid ajalugu
Ajaloolised haamrilöögid Wittenbergi toomkiriku uksele, kui dr Martin Luther 1517. aasta oktoobrikuu viimasel päeval oma 95 teesi toonase kombe kohaselt avalikkusele tutvumiseks pühakoja uksele kinnitas, osutusid revolutsioonilisteks: uus aeg hingas nõudlikult vanale kuklasse. Sealtpeale on luterlastel tava tähistada 31. oktoobrit õige usu ülevõtmise päevana.
Täna meenutame Martin Lutheri otsusekindlust ning põletavat soovi teha asju paremaks, juhatas jutluse sisse Ülikooli-Jaani koguduse abiõpetaja Triin Käpp, jätkates: «Tänane ühiskond on valikute ühiskond. Me oleme vabad valima oma kodumaad, oma kodakondsust, oma usku, oma perekonnaseisu.» Vaimuliku sõnul oleme ebatäiuslikud, kel aga on soov ja vajadus Jumala järele, mis teeb meist paremad inimesed: «See püüdlus, igatsus ja arusaamine, et me saame õndsaks üksnes armust, oli, mille eest Martin Luther võitles.»

Loomata konkurentsi
See ei olnud esimene kord, mil Tartu Jaanis jumalateenistusel koguduselauludeks regilaule kasutati. «Mõte tekkis soovist teha nn alternatiivteenistus, mis erineks mingi näitajaga peajumalateenistusest,» vastab koguduse muusikajuht Elke Unt küsimusele, kuidas leidsid regilaulud tee kirikusse Tartu Jaanis.
Ta selgitab, et kogudus ei leidnud õige olevat alustada Tooma missadega, mida praktiseerib Maarja kogudus, ega ka Taizé palvuseid, mis on üle Eesti tuntud – sooviti midagi uut.
2006. aastal kirjutas Eva Mit­reikina Viljandi kultuuriakadeemia lõputööks rahvalaulumissa liturgilise muusika, mis võeti Tartu Ülikooli-Jaani koguduses alternatiivse jumalateenistusvormina eelmisel aastal kasutusele. Regimissasid, mis toimuvad reeglina äripäevadel, pakkumata seega kuidagi konkurentsi pühapäevastele peajumalateenistustele, viiakse Tartu Jaanis läbi kord kuus.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)