Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ustavate sulastena kirikupõllul töötanud

04.02.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

2. veebruaril 1991. a Tallinna Piiskopliku Toomkiriku altari ees 25 aastat vaimuliku ametis olnud Jaan Kiivit (vasakult), Peep Audova, Karl Reinaru ja Jaak Salumäe. Foto: Eesti Kiriku arhiiv

Issanda templissetoomise pühal ehk küünlapäeval, 2. veebruaril 1966 ordineeris EELK peapiiskop Jaan Kiivit sen Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus korraga neli õpetajakandidaati, kolm alles noormehed, neljas juba küpses eas.
Need olid Jaak Salumäe (20), Peep Audova (22), Jaan Kiivit jun (25) ja Karl Reinaru (50).
Põlvkondade järjepidevusest räägib fakt, et kolme noormehe isad olid kirikuõpetajad, Karl Reinaru vend oli õpetaja ning tema pojast Leevist sai õpetaja.
Hilisem peapiiskop Jaan Kiivit ja õpetaja Karl Reinaru on tänaseks juba meie hulgast lahkunud. Kauaaegne Valga koguduse õpetaja, Valga praostkonna praosti kt ja Valga linna aukodanik Peep Audova on mõned aastad emerituuris olnud. Tollastest ordinatsioonivendadest noorim Jaak Salumäe teenib 1990. aastast Tallinna Piiskoplikku Toomkogudust. Õpetaja Salumäe on jäänudki noorimate õpetajaks ordineeritud vaimulike hulka EELKs, temast mõni kuu nooremana on ordineeritud õpetaja Ove Sander.
Jaak Salumäel oli ordinatsioonipäevaks seljataga juba aastane praktikaaeg Äksi koguduses. «Üks põhjus, miks nii noorele mehele usaldati koguduse teenimine, oli kindlasti see, et olin n-ö algõpetuse kogudusetööks saanud kodust oma isalt Eduard Salumäelt ja emalt,» räägib õp Salumäe. «Mul olid nii kuulutaja- kui kantseleitöö kogemused juba Kuusalust kaasa saadud.» Äksit meenutades ütleb ta, et alguses võis ikka hirm ka olla koguduse ette astudes, kuid kogudus võttis õpetajat täie tõsidusega ja tema noorust ei pannud küll keegi pahaks.
Tol ajal suursündmus
«Konsistooriumi eksam kestis kaks päeva. 1. veebruaril kirjutasime kirjandit, 2. veebruaril oli konsistooriumi eksam. Seisime põksuva südamega komisjoni ees ja mulle on meelde jäänud, et meie teadmised katekismusest olid natuke nõrgavõitu. Peapiiskop Kiivit nõudis katekismuse sõnasõnalist peast teadmist,» räägib õp Salumäe ajast 43 aastat tagasi.
Nelja noore õpetaja ordinatsiooniteenistus oli tollal suursündmuseks ja kirik oli rahvast täis. «Tol ajal käis üldse rahvast rohkem kirikus, nii pühapäevastel jumalateenistustel kui kontsertidel. Ei tea, kas inimesed oli siis tervemad ja jõudsid paremini mäkke ronida,» mõtiskleb ta.
Ordinatsiooniteenistus kui selline oli aga suursündmus, kuhu tuli ka teiste koguduste inimesi. «See oli rahva suur rõõm jälgida noorte vaimulike kasvamist, sest olime pidanud Toomkirikus ka oma seminarijumalateenistusi, mida kuulamas ja hindamas käidi. Kogudused olid tulevase vaimuliku ettevalmistamisega palju rohkem kursis, kui see nüüd on.»
Peep Audova on meenutanud oma ordinatsioonipäeva kui üht väga pakaselist, kus ta külmetas ainsa korrana elus oma kõrvad ära, Tallinnas oli 35 külmakraadi. Aga siis oldi noored ja külm lisas päevale omapära.
Rasked ajad seadsid katsumuste ette
Peep Audova teenis juba õpingute kõrvalt Saaremaal Kuressaare ja Kaarma kogudust. See teenistus jäi lühikeseks, sest kohalik julgeolekuülem tühistas tema tööloa. Õpetaja oli pidanud näiteks liiga jõulise jõulujutluse, mis võimudele ei meeldinud.
Saaremaale saadeti tööle Audova ordinatsioonikaaslane Jaak Salumäe, kes meenutab: «Pidin minema nagu kihavasse pessa, kus eelmisel õpetajal oli olnud palju probleeme kommunistliku partei, komsomoli ja KGBga. Minugi peal prooviti kohe hammast, lindistati jõulujutlusi jne. Kuid otseselt probleeme ei olnud.»
Jaan Kiivit jun teenis juba ordinatsiooni ajal Tallinna Püha Vaimu koguduse vaimulikuna ja tegi seda 30 aastat järjest, kuni ta 1994. aastal peapiiskopiks valiti. Jaan Kiivit suri 31. augustil 2005.
Karl Reinaru oli juba aastaid enne ordinatsiooni jutlustajana jumalasõna kuulutanud. Teenis peaaegu 30 aastat Randvere koguduse õpetajana. Ta lahkus meie hulgast 18. augustil 2003.
Peep Audova on teeninud Äksi, Petseri ja Räpina kogudust, olnud kauaaegne Valga koguduse õpetaja, Valga praost ja linnavolikogu liige. Emerituuri siirdus 2006. aastal.
Õpetaja Jaak Salumäe teenistuskäik kulges Saaremaalt Viljandi Pauluse kogudusse ja sealt Tallinna Piiskoplikku Toomkogudusse, kus ta nüüd juba ligi paarkümmend aastat teenimas on.
Aastate möödudes on nonde heitlike aegade noortest vaimulikest elukogenud õpetajad saanud ja paljud ka igaviku teele läinud. Õpetaja Salumäe ütles toomkoguduse uue nõukogu avakoosolekul, et kui oma vaimuliku tee algul tundis ta vanade ja väärikate kõrval end poisikesena, siis aeg on jõudnud sinnamaale, kus nüüd iseennast juba elunäinumate hulka lugeda võib.
Ometi kannab ta alati südames peapiiskop Jaan Kiivit sen sõnu: «Jumal ei tee vigu! Ta ütles seda, et anda inimestele usaldust, ja see oli väga julgustav rahvale ja kirikule, sest elati ju raskel ja ebamäärasel ajal.»

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)