Esileht » Uudis » Esileht »

Ülestõusmispühade valguses

14.04.2004 | | Rubriik: Esileht, Kirikuelu

Kristuse ülestõusmisaja esimeses nädalas elades on meie südameis rõõm, vägi, võit ja vabadus. Sest Kristus on üles tõusnud! Tõesti Ta on üles tõusnud!
Ülestõusmispühade eelõhtu teenistusest Hiiumaal Pühalepa kirikus oli võimalus televisioonisalvestusena osa saada kõigil. Eelõhtu teenistusi peeti toimetusele teadaolevalt ka Haapsalu toomkirikus, Viljandi Jaani, Tartu Maarja ning Pärnu Eliisabeti kirikus.
Ülestõusmispühad algasid juba öösel

Haapsalus süüdati vaikse laupäeva päikeseloojangul kell 20.22 linnuse siseõuel küünal ja ristikäigus suunduti kirikusse missale, kus laulis toomkiriku ansambel (Lia Salumäe) peamiselt Taizé laule. Õpetaja Tiit Salumäe sõnul oli tema jaoks sel ülestõusmisaja teenistusel eriline sisu ja tähendus, mida täitsid Suurel Reedel vaadatud filmist «Kristuse kannatused» saadud emotsioonid.
Viljandis ristiti ülestõusmispühade eelõhtul seitse noort inimest. Koguduse õpetaja Rein Schihalejev ütles, et selline traditsioon on neil juba mitme aasta pikkune. Kell üheksa õhtul, kui pimenema hakkas, kogunesid ristitavad ja nende lähedased kirikusse teenistusele. Ülestõusmispüha rõõmulaule laulis ansambel Filiae Ecclesiae.
Tartu Maarjas toimus ülestõusmispüha vigiilia (öine jumalateenistus – toim) koos ristimisteenistusega. Alt korruselt kanti kirikusse pühadeküünal, mille juures loeti ja lauldi palveid. Kokkutulnud said kaasa ülestõusmisöö küünlavalgust. Pärast teenistust oldi ühises osaduses lihavõtte kohvilauas. Pärnus laulis öisel teenistusel gospelkoor, mida juhatas viimast kuud Eestis töötav Bernd Geiersbach.
Paavst kutsub kirikuid ühtsusele

Ülestõusmispühad Vatikani Püha Peetruse väljakul toimusid sel aastal äärmiselt rangete julgeolekumeetmetega. Sellele vaatamata kogunesid kümned tuhanded inimesed kuulama paavsti sõnumit.
Johannes Paulus
II kutsus ülestõusmispühade läkituses inimkonda astuma ühiselt vastu üha kasvavale vägivallale. Traditsioonilises pühadeläkituses Urbi et orbi (linnale ja maailmale) ütles kirikupea, et terrorismile ning surma- ja kättemaksuloogikale tuleb vastu astuda armastuse kultuuriga.
Oma valitsusaja 26. ülestõusmispühade läkituses mainis Johannes Paulus II eraldi Iraaki, Lähis-Ida ja Ida-Aafrikat. Paavst palvetas selle eest, et inimkond leiaks jõudu seista vastu terrorismile, mis eitab elu ja toob masendust ning kindlusetust igapäevaellu.
Ühtlasi kutsus kirikupea ida- ja läänekirikut taasühinemisele, avaldades lootust, et ligi tuhat aastat tagasi lahkuläinud konfessioonid leiaksid taas üksmeele.
Käesoleval aastal langesid nii kreeka õigeusu kui ka roomakatoliku kiriku ülestõusmispühad ühele ajale. Paavst märkis pühalikul missal erinevate ajaarvestuste ühtelangemist, avaldades lootust, et ühised ülestõusmispühad kujunevad traditsiooniks.
Kristel Neitsov
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)