Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ülekanne Jaani kirikust kahe riigi raadios

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Tallinna Jaani kiriku jumalateenistus jõuab üheaegselt nii Eesti kui Soome kuulajateni. Tiiu PikkurPühapäeval, 27. veebruaril kell 10 on esmakordselt võimalik nii Eesti kui Soome raadios kuulata jumalateenistust, mille Vikerraadio ja Soome Yleisradio kannavad üle Tallinna Jaani kirikust.
Soome Yleisradio ülekande ettepanekust haaras kinni Eesti Rahvusringhääling ja nii saabki teoks jumalateenistuse ülekanne üheaegse kuuldavusega Lõuna-Eestist kuni Põhja-Soomeni, olles nii ka sümboolseks sillaks kahe kultuuripealinna – Tallinna ja Turu – vahel.
Miks valiti ülekande ajaks just 27. veebruar? Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu selgitab, et meil on äsja tähistatud vabariigi aastapäeva ja Soomes on järgmisel päeval Kalevala päev. Nimelt kirjutas Elias Lönnrot 28. veebruaril 1835. aastal rahvuseepose «Kalevala» eessõna. Seda päeva hakati tähistama soome kultuuri päevana.
Soomes heisatakse Kalevala päeval rahvuslipud ja toimub arvukalt pidulikke üritusi. Nii on jumalateenistus hõimurahvaste rahvuspühade vahelisel pühapäeval. «Meil, eestlastel, on palju põhjust olla soomlastele ja Soome kirikule tänulikud. Saame seda tänu väljendada ka selle teenistusega,» ütleb Tammsalu.
Jutlustab peapiiskop Andres Põder, kaasa teenivad Jaani koguduse vaimulikud Jaan Tammsalu, Arne Hiob ja Eve Kruus; Tallinna Soome koguduse õpetaja Hannele Päiviö, vanglakap­lan Ülo Vaher, Jaani koguduse Tooma missa juht, misjonär Soomest Pia Ruotsala.
Organistid on Jaani kogudusest Hille Poroson ja Kadri Ploompuu ning Tallinna Soome kogudusest Ulla Krigul. Laulab Tallinna praostkonna valik-kammerkoor ja Jaani koguduse kammerkoor, dirigeerivad Reet Lend ja Mikk Üleoja. Mängivad mitmed muusikud. Koraalidena kasutatakse laule, mida ka soomlased tunnevad.
Sellist suurt raadioülekannet on juba pikalt ette valmistatud. Ka peapiiskop kirjutas jutluse varakult valmis ja see on tõlgitud. Soome raadio ülekandele loetakse tõlge peale.
Eelmisel õhtul sätitakse kirikus üles ülekandeks vajalik tehnika ja pühapäeva hommikul kell 7 algab peaproov. Raadioülekanne kestab tund aega.Et teenistus ise on pikem, siis salvestatakse peapiiskopi õnnistussõnad varem ja mängitakse raadios ülekande lõppu.
Tammsalu sõnul jätkub jumalateenistus kirikus pärast ülekande lõppu veel paarkümmend minutit. Arvestatud on umbes 600 armulaualisega ja kuigi ande jagatakse kümnekesi neljast erinevast kohast, võtab see aega. «Olen rõõmus, et meid on usaldatud, ja loodan, et tuleb ilus teenistus Jumala auks ja kuulajate, osasaajate rõõmuks ja abiks,» sõnab õp Tammsalu ja loodab, et ajalooline jumalateenistus toob kiriku rahvast täis.
Tiiu Pikkur