Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Üle kolmekümne aasta taas laval

03.08.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Teet Hanschmidt lummas Naissaarel «Lendajate» etendusel publikut Avuna. ErakoguSel suvel võis praost Teet Hanschmidti näha üle pikkade aastate taas näitlejana.
Naissaarel mängiti kaheksal korral Jaan Tätte näidendit «Lendajad», milles astusid üles lavakunstikooli VI lennu üheteistkümnest lõpetajast kolm: Teet Hanschmidt, Lauri Nebel ja Väino Laes, ning Pääsu osatäitjana Piret Kalda Tallinna Linnateatrist. «Pooled meie poistest olid laval,» ütles Hanschmidt, kes võttis lavastaja ja muusikalise kujundaja Tõnu Kaljuste pakkumise etendusel kaasa lüüa vastu, «kuna Tätte tekst oli nii hea».
Teekond üle mere Naissaarele Omari küüni toob ka publikule maitse suhu sellest, mis see meri ikka on. Esietenduse päeva publik koges seda eriti, kui pidi saarel mitu tundi ootama mere rahunemist, enne kui väike laevuke rahva peale võttis ja tagasisõit Tallinna algas.  
«Lendajad» on lugu sellest, kuidas kolm veidi kohtlast külameest, Sander, Vambu ja Avu, võtavad nõuks kurjade inimeste seast laevaga minema seilata. Kaasa otsustatakse röövida üks naine, sest keegi peab ju söögipoolise eest vastutama. See, mis merel juhtuma hakkab ja kuidas seal üksteise eest hoolt kantakse kuni eneseohverduseni välja, on ühtpidi humoorikas, aga teisalt tegude kaudu sügavaid väärtusi kandev, püüdmatut igatsust tulvil.
Etendus oli vaatamist väärt ka seetõttu, et saada aimu, mis mõtteid Tätte enne merd pidi maamunale tiiru pealetegemist mõlgutab.
Teet Hanschmidt lummas publikut. Lavalt eemal oldud aeg ei ole tema oskusi maha kustutanud, pigem on ladestunud elutarkus sära ja energiat juurde andnud. Eesti Kirikule ütles praost, et jäi etendustega rahule. «Täitsa meeldis, tore seltskond oli koos.» Naerdes lisab ta, et uut pakkumist pole Kaljuste talle teinud ja «tuleb ikka oma tööd edasi teha».
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)