Esileht » Arvamused » Arvamus »

Üldised asjad ja üksikasjad

20.10.2004 | | Rubriik: Arvamus, Juhtkiri

Käesolev aasta on EELKs suurte sündmuste aasta. Kevadisel kirikukogu istungil võeti vastu uus põhikiri, sügisel valitakse uus peapiiskop, piiskop ja kirikuvalitsus.
Üldised asjad on ääretult olulised. Vähem tähtis aga pole sugugi iga inimese rõõm või mure, mis teda teatud hetkel puudutab. Koguduse õpetaja on aga paljudel kordadel pandud just nende kahe tähtsa asja vahele. Koosolek või matusetalitus. Ettekande kirjutamine või surija palve. Konverents või päästmist vajav patune.
Töötades Tartu Linnavolikogus ja Tartu Kultuurkapitalis, olin sunnitud mitmelt etteplaneeritud koosolekult puuduma. Põhjenduseks ütlesin, et vaimuliku amet sunnib meid üksikinimese mure asetama ettepoole üldistest asjadest. Mulle tundus, et mind mõisteti ja sellist suhtumist ka hinnati. Arvan, et kiriku elu korraldamises peaks selline suhtumine veelgi endastmõistetavam olema.
Ilmselt ei ole see alati nii olnud. Miks muidu rääkis Jeesus loo halastajast samaarlasest, kelle käitumisele meie Õnnistegija kõrge hinnangu andis. Pühasid ülesandeid täitma ruttavad preester ja leviit olid hättasattunust mööda läinud. Tähtsad toimingud lihtsalt ei andnud neile võimalust tegeleda iga hädalisega. Suuri asju tuli lahendada. Inimene on aga sageli väike asi. Kristuse kirikus nii olla ei tohi.
Loomuliku mõistuse vastane on ka Jeesuse jutustuses peremehe käitumine, kes 99 lammast jätab kõrbe ja läheb ühte kadunut otsima. Jeesuse meelest oli üks seda väärt. Ilmselt on selline loogika üks kiriku tunnuseid.
Tõepoolest, käesolev aasta on meie kirikus suurte sündmuste aasta, kuid mitte sellepärast, et kirikul on uus põhikiri või et kirikule valitakse uued piiskopid ja kirikuvalitsus. Taevas tuntakse rõõmu ühest patusest, kes meelt parandab. Kiriku elus on tähtis kadunud drahmi leidmine ja kadunud poja kojutulek. Jüngrite vaimustusele suurte asjade sündimise osas ütles Jeesus: «Ometi ärge rõõmustage sellest, et vaimud teile alistuvad, vaid rõõmustage, et teie nimed on taevasse kirja pandud!» Kiriku elu ei kanna Toompeal toimuv askeldamine, vaid iga Jumalat ja kaasinimest armastav koguduse liige. Mida tähtsamaks muutuvad üksikasjad, seda enam on mõtet üldistel asjadel.

Joel Luhamets,
assessor

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)