Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üksmeel ja üks keel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kirikupäevi vahendati tehnika abil üle Eesti. Piiblinäituse avas seltsi peasekretär Jaan Bärenson, toimuvat vahendas Gunnar Kotiesen. Rita Puidet

Sõna jõust mõeldi, räägiti ja lauldi möödunud nädalal Rakveres kirikupäevadel «Puutetundlik».

Ütleb jumalasõnagi, et «kui ei ole keelepeksjat, vaibub tüli» (Õp 26:20b). «Keelepeksja sõnad on nagu maiuspalad ja need lähevad otse sisikonna soppidesse,» hoiatab pühakiri (Õp 26:22) olema sõnadega ettevaatlik. Kuidas kirikupäevad inimesi puudutavad, läksin uurima kolmapäeval Rakverre.
Mitmetähenduslikkus
Keel on inimeste käes ainulaadne relv, millega saab väljendada erinevaid ja vastandlikke mõtteid. Sõnal on meie jaoks veel üks tähendus: ta märgib meile ka Jumalat.
Loengu «Puutetundlikest sõnadest» pidas keeleinspektsiooni peadirektor lastekirjanik Ilmar Tomusk, kes saab Sõna kuulutusest osa Tallinna missiokoguduses.
Kuigi oma keel on ka sipelgatel ja koertel, annab omandatud teadmisi edasi vaid inimene. Tehakse seda umbes 7000 keeles, sealjuures on arvatud, et daamidega suhtlemiseks sobib itaalia, Jumalaga suhtlemiseks aga hispaania keel.
Emakeelena räägitakse enim hiina, suhtluskeelena inglise keelt. Riigikeele staatus on umbes sajal keelel, kõnelejate arvult on eesti keel maailmas 274. kohal. Filmitööstus on viimastel aastatel loonud kaks uut keelt: klingoni («Star Trek») ja navi keele («Avatar»). Viimase eestikeelse sõnastiku võib leida internetist.
Õigekeelsussõnaraamatus on 140 000 sõna, aga keeles Tomuski sõnul kuni kaks miljonit. Aga missuguseid väljendusvõimalusi keel pakub! Võtkem või väljendid «keelt teritama», «keel vesti peal», «neelab keele alla». Kuidas on aga võimalik, et sõna sai lihaks? Vastuse leiab Piibli vahendusel. Sõnal on tohutu jõud, nii kutsus Ilmar Tomusk kuulajaid olema rohkem hooliv ja mitte nii palju muretsema (lapsi, autot jne).  
Rõõmsa meelega
Kirikupäevade üks korraldajaid, Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen kinnitas, et on rahul juba neljandat aastat järjest, mil kirikupäevad toimuvad. Igal aastal on kavas olnud midagi uut ja nüüd on lisaks päevade teadvustamisele kogukonnas osa saamas rohkem rahvast. «Kirikupäevade bränd on leidnud tunnustust,» ütleb Kotiesen.
Rõõmsat meelt kogesin ka Hagari pitsakohvikus, kuhu olid riputatud soomlanna Ritva Vasama erilised taiesed. Kümmekonnale kogunenule pakkus lusti arvata, missuguse piibliloo on naivist maalinud merest uhutud puutükkidele.   
Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu ütles näitust avades: «Üks pilt võib anda alguse muutuseks inimese elus,» rõõmustades, et näitus toob argipäeva lootuse, millest saavad järgneva paari kuu jooksul osa ka need inimesed, kes kirikupäevadel ei osalenud.
Pesa kultuuri sees
Suurem osa Ritva Vasama töödest on aga vaadata Rakvere muuseumis, kus avas piiblinäituse Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson. Näitus on valminud sel aastal ning märgib Vastse Testamendi ilmumise ja eestikeelse koolihariduse 325. aastapäeva ning seltsi taastamise 20. aastapäeva.
Piibli kui õhtumaise kultuuri alusdokumendi kohta ütles adventkiriku pastor Ergo Naab: «Jumalasõna teeb kultuuri sisse pesa ja muudab seda seest pidi.» Ta võrdles jumalasõna pillikeelega, mida ei suudeta mõista akustikata.
Aga kirikupäevad jätkusid. Keda huvitab juudi teema, sai kuulata pearabi Shmuel Koti ja ansambli Keshet esinemist, osaleda noorteüritusel ja laste- ning meediaprogrammis. Tauno Toompuu ootas aga eriliselt pühapäeval toimuvat kontsertpalvust Tõnis Mägi ja Jaan Tammsaluga.
Korraldajad on kirikupäevadesse jõuliselt panustanud ja toimunust sai osa pereraadio vahendusel. Toimunut saab ka järelkuulata-vaadata aadressil www.pereraadio.com/pildiraadio. «Kirikupäevad pole vaid üks hetk või nädal, osasaajaid on nii palju, et ei oska arvatagi, kes tehnika abil vahendatud pilti silmitsema jäävad või loenguid kuulavad,» oli Tauno Toompuu korraldusega rahul.
Rita Puidet

Kirikupäevade korraldajad
EELK Kolmainu kogudus, õpetaja Tauno Toompuu
EEKBKL Karmeli kogudus, pastor Gunnar Kotiesen
Vabakogudus Hüüdja Hääl, pastor Heiki Põldaru
Nelipüha kogudus, pastor Stanislav Sirel
Adventkogudus, pastor Ergo Naab
Metodisti kogudus, pastor Hans Lahi