Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Üheskoos juubeldades

08.08.2012 | | Rubriik: Persoon kaasajast


Juulikuu esimesel laupäeval kogunes suur hulk rahvast Kuusalu pastoraadi aeda ja kirikusse, et üheskoos rõõmustada pastor loci Jaanus Jalaka 50. sünnipäeval, mille tähtpäevaline ise oli kenasti sidunud oma 25. pulma-aastapäevaga.

Imeilusal suvepäeval sobis igal juhul kokku tulla, näha ammuseid tuttavaid ja nautida ühist koosolemist. Kohal olid peapiiskop Andres Põder abikaasaga, emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, piiskop Einar Soone, hulk kolleege praostkonnast ja kogu kirikust, samuti Kuusalu valla esindajad eesotsas vallavanem Urmas Kirtsi ja abivallavanem Milli Kikkasega ning kauaaegse vallasekretäri Maire Lingiga.
Ühine koosviibimine jätkus muusikalise õhtupalvusega, kus musitseeris ka kogu Jalakate ülejäänud pere: Anne flöödil, Ingel ja Hanna viiulitel, Ott tšellol ja Samuel trompetil. Orelil mängis professor Andres Uibo.
Õhtupalvusel õnnistasid kirikujuhid ka hõbepulmapaari abielu ning Jaanus Jalakale kingiti juubeli puhul Kuusalu koguduse poolt kuldrist.

Taas koduradadel tagasi
Nüüdseks on Jaanus Jalakas kirikutööl olnud juba pea 26 aastat ja viimased 15 neist Kuusalu koguduses. Siit on omamoodi ka tee alanud, Jaanus on kasvanud üles Härmakosul Kuusalu külje all ja tema isa Paul oli aastaid koguduse juhatuse esimeheks. Oma esimesed lähemad muljed kirikutööst sai Jaanus toonase vaimuliku Eduard Salumäe pere juures.
Noor mees läks esialgu isa jälgedes Jänedale põllumeheks õppima, oli ametis kodukandis, aga otsustas siiski kirikutöö kasuks, sest juba Jäneda põllutöökooli ajal sai ta tänu tolleaegse Kuusalu kellamehe Jüri Bärgi soovitusele maitsta kirikumehe ametit Amblas õpetaja Vello Salumi käe all.
Nii asus Jaanus Jalakas 1980 toomkirikusse kirikumeheks-kütjaks ja 1983. aastal astus usuteaduse instituuti teoloogiat tudeerima. Hulk häid aastaid on möödunud kirikutöös Hiiumaal ning paistab, et aeg-ajalt veab sinna saarele peret veel tänagi nagu magnetiga.
Kuusalu koguduse juures on ilusaid asju, mis silma hakkavad. Arhiiv on seisus, mis teeks au igale kogudusele, suhted vallaga on väga head. Hiljaaegu tuli kogu kalmistumajandus koguduse kätte, eks sellega tuleb veel pusimist. Samuti on vaja läbi mõelda, kuidas majandada vana ja auväärset pastoraati, kus on kantselei ja arhiiv ning Laurentsiuse kirikuabi ehk kasutatud riiete müük.
Sel suvel on pastoraati kolinud ka Kuusalu hooldekodu need asukad, kel oma maja kapitaalremondi ajaks ühegi sugulase juurde minna ei olnud. Hooldekodu töötajad on olukorraga aga väga rahul. «Meile meeldibki siin, maja ümber on palju ruumi ja ilus aed. Oleme oma lõunatki õues söönud.» Edaspidine koostöö vallaga tuleb jälle üle vaadata.

Käsi ikka pulsil
«Eks meie elu ole siin kergelt nagu ikka segasummasuvilas,» mõtiskleb Jalakas. Paistab, et hulk häid ideid on veel teoks tegemata ja ikka on, mille poole püüelda. Senitehtu kohta ütleb tähtpäevaline, et mingeid ilukõnesid ta tegelikult ei armasta. «Eks me kõik inimesed oleme oma vigade ja puudustega. Aga tähtpäevadel kipub olema see oht, et inimesed hakkavad ilukõnesid pidama ja siis nad hakkavad ju ka valetama,» muigab vaimulik.
Naaber, Jõelähtme koguduse õpetaja Margus Kirja ütleb, et Jaanus Jalakas ei ole kindlasti nii karmi koorega mees, kui välja paistab, ja häid ideid jagub tal küllaga.
Viimastel aastatel on Jaanuse tähelepanu võitnud tervislikud eluviisid ja nüüdki võib teda mõnel hommikutunnil näha rattaga kohalikku ujulasse sõitmas, et seal n-ö veeprotseduure võtta. Ta on oma tervist turgutanud ka Tartu lähistel doktor Natalja Trofimova juures sealses loodusravikeskuses. «Sain juba mõne päevaga hulga olulisi tervisenäitajaid kontrolli alla,» kommenteerib mees.
Tervislikele eluviisidele, nii vaimsele kui füüsilisele, on pühendatud ka seekordne lauritsapäev, mis Kuusalu kandis on olnud pikki aegu suur püha ja pidupäev. Seegi kord tõotavad pidulikud ettevõtmised hulga harivat tegevust nii vallarahvale kui külalistele. Paistab, et nagu Kuusalu kirik on keset alevit, nii on ta kaasatud ka kogu valla tegemistesse ja kogukonna ellu. Jaanus Jalakas loodab selle eest hea seista.
Mari Paenurm

Jaanus Jalakas
Sündinud 6.7.1962 Tallinnas
Teeninud Kärdla, Reigi ja Pühalepa, vahepeal ka Emmaste ja Käina, alates 1997 Kuusalu kogudust
Olnud hooldajaõpetaja praostina Juurus, Jüris, vahepeal ka Jõelähtmes; praegu Leesil, Loksal ja  Harju-Jaanis
Ida-Harju praost 1998–2007
Abielus Anne Jalakaga, lapsed Hanna (23), Ott (20), Samuel (19), Ingel (17)
Huvialad kloostrid ja munklus

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)