Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ühendus on noortele lähemale astumas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse (LNÜ) tegevjuhina töötab juhatuse esimees Triin Salmu. LNÜ tulevikust rääkisime Triinu ja juhatuse liikme Eha Kraftiga.

2010. aastast on LNÜ-l uus põhikiri, mille olulisim muudatus puudutab ühenduse liikmeskonda: kui varem olid liikmeteks kogudused, siis nüüd üksikisikud alates seitsmendast eluaastast. Kogudused saavad olla toetajaliikmed.

Eestvedajast sõltub edu
Eha ütleb, et noorte ootused kirikliku noorsootöö osas on väga kirikukesksed. «Võib-olla noored kasutavad teisi meetodeid, kuid sisu on ikka kirikukeskne. Meil on väga mõistlikud ja toredad noored. Kogudustes, kus on palju noori, on reeglina noortetöösse tõsiselt suhtuvad vaimulikud. Parim näide on Risti kogudus, kus õpetaja Annika Laatsi tulemisega algas tegus töö laste ja noortega. Kahjuks paljud vaimulikud arvavad, et kui nende vallas või linnas on juba noortetöö tugev, siis kirikul pole enam midagi teha. Mina arvan, et just siis olekski tore koostööd teha.»
LNÜ võiks olla ka Eesti seadusandluse mõistes noorteorganisatsioon, kui 75% liikmetest on vanuses 7–26 aastat. «Kui meil on vähemalt 500 liiget ja tegutseme vähemalt viies maakonnas, siis on võimalik taotleda ka riigilt toetust. Praegu peab selle nimel veel tööd tegema. Rõõmustav on, et 2012. aastal tõusis vaimulikest liikmete arv paarilt pea kolme­kümneni. See annab lootust. Küllap nad toovad kaasa ka oma koguduse lapsed ja noored,» sõnab Eha lootusrikkalt.

Uus tegevjuht ametis
Triin Salmu (24) on 1. jaanuarist LNÜ tegevjuht ja ühtlasi ainuke pidevalt kohalolev ja palgaline töötaja. «Minu ülesanneteks on igapäevane toimetamine kontoris ja projektide juhatamine ning töörühmades ja toimkondades abiks olemine. Tegevjuht on põhikirjaliselt juhatuse esimees. Praegu on juhatuses kuus inimest, lisaks minule Eha Kraft, Karin Alamaa, Maarja-Eliisabet Mäe, Triinu Pihel ja Rain Tsapov. Kevadel valime ühe juurde, et oleks paaritu arv.»
Triin Salmu on pärit Taeblast, ta on Lääne-Nigula koguduse liige. «Käisin seal leeris ja siis hakkasin koguduses noortetööd tegema. Nüüdseks olen selle töö üle andnud. 2012. aastal lõpetasin Tallinna ülikooli rekreatsiooni erialal. Kaks aastat olen olnud LNÜ juhatuses ja seotud mitme projektiga, näiteks 2009. aastast noortefestivaliga «Järgmine peatus».
Triin Salmu selgitab oma edasisi plaane: «Liikmeskonda suurendada ja olemasolevatega tegelda. Üks plaan on esitada projekt Kodanikuühiskonna Sihtkapitalile (KÜSK), kes aitab vabaühenduste ideede ja tegevuste elluviimisele rahastamisega kaasa. Kõik vajalikud dokumendid on olemas, vajavad aga ümbervaatamist, sest LNÜ liikmed on nüüd koguduste asemel noored.»
Eha lisab, et harva on nii, et näed projekti võimalusi ja see ongi täpselt see, mis sobib, KÜSKi puhul just nii on. Plaanis on teha LNÜd tutvustavaid materjale, täiendada kodulehte, et info liiguks, suvel tuleb taas JäPe jne.
Seni peamiselt noortetööst räägitule lisab Triin, et lastetöö ei kao kuhugi, see jääb, kuskilt peavad ju noored peale kasvama. Perelaagrid, emade-tütarde laagrid jmt toimuvad edasi.
LNÜ-l liikmemaksu ei ole, kuid annetused on teretulnud. Võib toetada ka mõnd kindlat projekti. «Alati võib meid toetada vabatahtliku tööga ja noored käivad hea meelega vabatahtlikul tööl,» ütleb Triin.
Annetusi saab teha MTÜ EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse pangakontole 10220035624014 SEBs.
Tiiu Pikkur