Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Artikkel »

Turust läks teele rahusõnum

19.12.2007 | | Rubriik: Artikkel

12. detsembri õhtul peeti Soome teises suurlinnas Turus oikumeeniline jõulujumalateenistus.

Veidi varem olid kirikute juhid – evangeelse luterliku kiriku peapiiskop Jukka Paarma, õigeusu kiriku peapiiskop Leo, Soome katoliku kiriku piiskop Józef Wróbel ja Soome vabakirikute ühenduse juhatuse esimees Klaus Korhonen – kirjutanud alla rahuüleskutsele, mille luges toomkirikus jumalateenistusel ette õigeusu kiriku peapiiskop.
Rahusõnum maailmale
Rahuläkituses kutsutakse kirikuid ja uskkondi üles üheskoos tegutsema rahu loomise eest kogu maailmas. Kuid just nende pühade eel vaadati ka enese sisse: meenutati äsjast traagilist kolmapäeva novembris ning kutsuti üles märkama ja ära kuulama inimest enese kõrval – eelkõige kodus ja perekonnas, aga ka tööl ja kogudustes.
«Kõneaineks on saanud üksinduse ja tõrjutuse tagajärjed. Ühiskond ootab, et pere, kodu, kool, töökohad ja kogudused saaksid taas nendeks kohtadeks, kus valitseb turvaline ja hooliv õhustik,» märgitakse rahuläkituses. Et hingeliselt toetavat ühiskonda ei saa rajada virtuaalmaailmas, innustatakse inimesi hoidma lähedussuhteid ja tähele panema eelkõige noori, kes on eriti haavatavad.  
Kirikute juhid tõdesid, et neid teevad ärevaks sõjad ja muud laadi katsumused, mis maailma rahvaste vahele vaenu tekitavad. «Jõulud on lootuse püha, lootusetusel ja meeleheitel pole siin kohta,» tõdesid kirikujuhid üleskutses. Jumala poolt maailmale toodud rahusõnum peaks looma üha uusi sildu inimeste vahele.
Eesti peaminister Andrus Ansip, pöördudes kirikuliste poole soome keeles, esitas jumalateenistusel rahusõnumi, milles meenutas Soome äsjast tähtpäeva – 90 aasta möödumist iseseisvuse saavutamisest, ning toonitas Eesti ja Soome pikaajalisi sidemeid. Euroopa Liidu reformilepingu allkirjastamise eelõhtul toonitas Eesti peaminister ka Euroopa Liidu eesmärke: tegevust üleilmse rahu saavutamise nimel, oma prioriteetide ja rahvaste heaolu edendamiseks.
Jumalateenistusel lauldi soomlaste armsamaid jõululaule, esinesid Turu filharmooniaorkester ja Chorus Cathedralis Aboensis (Turu katedraalikoor), dirigent Kari Tikka. Laulis Sibeliuse lauluvõistluse võitja Annastiina Tahkola.
Jumalateenistuse ajal tehti kirikuliste seas korjandus Soome Jätkusõjas osalenud eesti vabatahtlike, soomepoiste heaks. Neid mehi elab praegu Eestis paarisaja ringis.
Kümnes sõnumitooja
Oikumeenilist jumalateenistust peeti Turus tänavu juba neljateistkümnendat korda. 1998. aastast on oikumeenilise jumalateenistuse korraldajad kutsunud esinema tuntud isiku. Eesti peaministril oli au olla kümnes rahusõnumi tooja. Eestlastest on varem samas üles astunud president Lennart Meri 2000. aastal.
Esinejatel on kombeks teha kingitus Turu linnale. Pärastlõunasel kohtumisel linna esindajatega andis Andrus Ansip üle 1739. aasta eestikeelse Piibli esmatrüki faksiimilekoopia, toonitades nii meie kultuuriajaloo ühtsust: eesti- ja soomekeelse pühakirjatõlke vahele jäi vähem kui sada aastat; soomekeelne piiblitõlge ilmus 1642. aastal. Emakeelse piibli ilmumine mõjutas aga mõlema rahva elu oluliselt, nii eesti kui soome kirjakeele kujunemise aluseks sai pühakirja tõlkimine.
Peaminister meenutas sedagi, et soome piiblitõlke algataja Mikael Agricola poeg Kristian Agricola oli elu lõpuaastail Tallinna piiskopiks.
Turus peetud oikumeeniline jumalateenistus salvestati ja kantakse üle YLE TV1 kanalil (nähtav Eestis kaabeltelevisiooni vahendusel) jõululaupäeval enne jõulurahu väljakuulutamist.

 Lea Jürgenstein

Lea Jürgenstein viibis 12. ja 13. detsembril Turus Turu linna teabekeskuse külalisena. 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)