Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Turus Eesti-Soome muusikasilda ehitamas

30.01.2008 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna õppurid ja õppejõud käisid õppereisil Soomes Turu linnas. Eesti külalisi võttis vastu Turu konservatoorium ja selle kirikumuusika osakonna juhataja Hannu Ilola. Ka rektor Hannu Wuorela, kes on hariduselt  kirikumuusik, ei pidanud paljuks meiega kohtuda.
Õppereisil osalesid Rita Naaber ja Kristi Soosaar Saaremaalt, Kristiina Nagel Räpinast, Katre Kruuse Nõost ja Anneli Klaus Tartust.
Soome-Eesti muusikasild ehitati Turu Miikaeli kirikus. Oreliõppejõud Kristel Aer, Kadri Ploompuu ja Jaanus Torrim pakkusid kuulajaile läbilõike eesti orelimuusikast. Heliloojate Arro, Süda, Pärdi, Tüüri, Tobiase ja Torrimi teosed meie organistide esituses hoidsid kütkes nii eestlastest kui soomlastest kuulajaid. Ja tõesti – seal kõrgete Miikaeli kiriku tornide all oli eestlane olla uhke ja hää!
Turu konservatoorium asub vanas laevatehases ja sinna juurde kuuluvas köievabrikus. Tehasele omane arhitektuur on suures osas säilitatud ja palju vaeva on nähtud hea akustika saavutamiseks. Erinevad ruumid on akustiliselt kujundatud vastavalt otstarbele kas avaramaks ja kandvamaks või kõlaliselt tuhmimaks.
Konservatooriumi kirikumuusika osakonna lõpetajad saavad kõrghariduse ja C-kategooria, mis võimaldab neil Soomes kandideerida tööle keskmise suurusega koguduse organistiks-kirikumuusikuks.  
2003. aastal valmis Turu konservatooriumi orelisaali uus barokkstiilis orel. Huvitav on mainida, et endine konservatooriumi orel asub praegu Usuteaduse Instituudis, andes õppuritele suurepärase võimaluse harjutada soojas toas ja pea igal kellaajal. Usuteaduse Instituut võttis turulasi vastu 2005. aastal.
Üle 700 aasta vanuses Turu toomkirikus, mis on Soome kiriku peakirik, asub ka muuseum ning seal toimub palju muusikaüritusi. Keskaegses katedraalis on V. Virtase orelitöökojas ehitatud kaasaegne 81 registriga orel, mida meile esitles organist Markku Hietaharju.
Sibeliuse muuseum Turus põhineb Sibeliuse uurija Otto Anderssoni rikkalikul uurimismaterjalil. Asjatundlik giid juhatab külastajaid noodiraamatute, helilooja eluseikade ja fotode vahelt kuulama suurt ja karget muusikat, mis kunagi ei aegu. Reis andis suurepärase võimaluse tutvuda Turu linna orelitega ja laiendada silmaringi. Reisi toetas Eesti Kultuurkapital.

Anneli Klaus,
UI kirikumuusika osakonna õpilane,
Tartu Peetri kiriku organist

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)