Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Tunnustati ustavaid ja pühendunud inimesi

25.05.2010 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Uudised


Esimesel nelipühal peeti noorte kaskedega ehitud Tallinna piiskoplikus toomkirikus pidulik tänujumalateenistus, kus peapiiskop Andres Põder andis teenekatele kiriku töötegijatele ja toetajatele üle EELK autasud.

Kaasa teenisid emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, piiskop Einar Soone, toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma, EELK autasude komisjoni esimees assessor Tiit Salumäe. Muusikaga teenisid organist Ene Salumäe ja Tallinna praostkonna vaimulike ansambel koosseisus õpetajad Jaak Aus, Mikk Leedjärv, Ove Sander, Urmas Viilma ja dirigent Veljo Reier.
Peapiiskop Andres Põder ütles, et pühendunud ja ustavad inimesed on kiriku rikkuseks, nad on Jumala and. Pühakiri kutsub neid tunnustama. «Ka meie tahame seda teha. Ja miks mitte teha seda nelipühal – kiriku sünnipäeval siin Eestimaa emakirikus.»
EELK autasudest jagati sel aastal Teeneteristi II ja III järgu ordeneid, aukirju; anti välja elutööpreemia, 2009. aasta meediapreemia ning laste- ja noorsootöö tegija tiitel (vt tunnustatute täielikku nimekirja EK 19.05.2010). Autasustatute hulgas oli tublisid kirikuinimesi partnerkirikute esindajatest koguduste töötegijateni.  
Elutööpreemiat on antud välja ainult kolm korda: emeriitpraost Esra Rahulale (2006), emeriitpeapiiskop Kuno Pajulale (2009) ja sel aastal titulaarpraost emeriitõpetaja dr Voldemar Iljale. Ka titulaarpraosti aunimetus on erakordne tunnustus, mille vääriliseks sel aastal on tunnistatud emeriitõpetaja Ivar-Jaak Salumäe.
Autasustatute nimel kõneles Soome kiriku välissuhete osakonna juhataja Risto Jaakko Juhani Cantell, kes ütles, et talle on suureks auks ja rõõmuks olla Kristuse kiriku sünnipäeval Tallinna toomkirikus EELK autasu vastu võtmas. «Kui sain EELK konsistooriumilt kirja kutsega siia tulla, oli see mulle täielikuks üllatuseks. Tänan südamest kõrge autasu eest!» Risto Cantell on EELK Teeneteristi II järgu ordeni kavaler.
Tänujumalateenistusel tänati südamest ja sooviti rohket Jumala õnnistust emeriitpeapiiskop Kuno Pajulale, kes tähistas oma 60. ordinatsiooniaastapäeva. Emeriitpeapiiskop Pajula on vaatamata aukartustäratavale ametijuubelile endiselt aktiivne toomkoguduse töös, ta teenis evangeeliumi lugemisega kaasa ka autasustamistseremoonia jumalateenistusel.
Jumalateenistusel viibis rohkesti EELK aumärkidega varem tunnustatuid: rõõmsa taaskohtumise ja värskete autasustatute õnnitlemise traditsioon on kinnitust leidnud.
Tiiu Pikkur

EELK autasud:
kuldrist,
Teeneteristi I, II ja III järgu orden,
tunnustusmärk,
aukiri,
tänukiri,
elutööpreemia,
titulaarpraosti aunimetus.

2010. aastal EELK tunnustuse saanuid vaata siit .

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)