Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Tunne Kelam kinkis oma ema jõululaule

23.12.2008 | | Rubriik: Uudised

Peapiiskop Andres Põder võttis Tunne Kelamilt vastu kauni jõulukingituse, et seda omakorda jagada, kellele vajalikuks peab. Foto: Tiiu Pikkur

Jõulupühade eel kinkis Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam konsistooriumile oma ema Marje Singi 40 jõululaulude plaati.
«Ma olen ju ema jõululaulude saatel üles kasvanud,» rääkis Kelam. «Olin pooleteiseaastane, kui ema kirjutas «Maria hällilaulu», mis oli minust inspireeritud.»
Marje Sink (1910–1979) oli üks viljakamaid eesti vokaalmuusika loojaid. Ta lõpetas Tallinna konservatooriumi 1938. aastal kompositsioonierialal Artur Kapi õpilasena. Oli heliloojate liidu liige, kust ta välja visati. Kelam meenutab, kuidas ema oli väga nördinud, kui tal kästi kirjutada laule Stalinit ülistavatele tekstidele. «Lõpuks heideti ta liidust välja üsna viisakal ettekäändel, «loomingulise passiivsuse tõttu», mida talle kuidagi ei saanud ette heita. Tema ülejäänud tegevus oli seotud kirikutega, kus ta organiseeris laulmist. Minu kodu Lilleküla jaama lähedal oli koht, kus inimesed käisid harjutamas, ka klaveritundides.»
Jõululaulude CD on valminud 2005. aastal, laulab Kaia Urb ja kitarril saadab Heiki Mätlik. Marje Singi jõululauludest on kirikumuusika liit andnud välja ka kaks noodivihikut. 
Tunne Kelam ütles kingitust üle andes, et sooviks sel moel taaselustada ja tutvustada üht osa oma ema loomingust. Ta on kinkinud neid plaate ka Rapla, Jaani ja Oleviste kogudusele.
Marje Singi jõululauludest valmis 2006. aastal teinegi plaat, sellel laulavad Pille Lill, Oliver Kuusik ja Aare Saal Piia Paemurru klaverisaatel ja see on salvestatud Rootsi-Mihkli kirikus.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)