Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tulemas on VIII toompäevad

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Aprillis kogunes Tallinna Toomkiriku kantseleisse toompäevade korraldustoimkond, mille eesistuja on teist aastat linnavolikogu esimees Maret Maripuu.
Arutluse all olid sügisel peetavad toompäevad. Kuigi sarnaseid kohtumisi on oodata veel, on kindel, et 11. septembril avatakse Tallinna Toomkiriku peasissekäigu ees kaheksandad toompäevad. Kolme päeva jooksul pakutakse linlastele erinevaid kontserte ja kultuurset meelelahutust.
Rõhuasetus on koostööl
Seekordsed toompäevad toimuvad deviisi all «Soome sillad läbi aegade ja täna».
Et teema on avar, kujuneb Teaduste Akadeemias toimuv ajalookonverents üheks keskseks ettevõtmiseks. Konverents korraldatakse koostöös Tallinna Soome Instituudiga. Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe sõnul on konverentsile oodatud kõnelema ka president Lennart Meri.
Toompäevade teine päev on pühendatud sõpruskogudustele. Päeva juhtlauseks on valitud «Koguduse matkadest sõpruskoguduste tegevuseni». Salumäe sõnul on toomkogudusel kaks sõpruskogudust Soomes: Helsingis ja Turus. Nii on toompäevadele oodatud osalema vastavate koguduste delegatsioonid.
«Sõpruskoguduste päeval meenutame 1960ndaid aastaid, mil hakkas toimima laevaühendus Tallinna ja Helsingi vahel. Toona tulid esimesed koguduste õpetajad Soomest, kes võtsid Eestisse kaasa aktiivseid töötegijaid. Sõpruskoguduste päeval meenutame toonaseid aegu ja võrdleme neid praegusega, mil peaaegu igal kogudusel on oma partnerkogudus.»
Mitmekesine kultuuriprogramm
Tähelepanu pööratakse ka Tallinnas tegutsevale soomekeelsele kogudusele. Et soomekeelseid jumalateenistusi on peetud juba Rootsi ajal, loodetakse koostöös Tallinna Soome Püha Peetruse kogudusega saada ajalookonverentsile vastavasisuline ettekanne.
Toompäevade oluliseks komponendiks on läbi aegade olnud muusika. Nii on tänavu võimalik huvilistel jälgida suurepärase akustikaga Toomkirikus nii Eesti-Soome Barokkorkestri kui ka Helsingi Toomkiriku kammerkoori esinemisi. Samas ei puudu toompäevadele iseloomulik Toompea-ekskursioon.
Toompäevade traditsioon sai alguse 1996. aastal. Esialgu oli peamiseks eesmärgiks tutvustada laiemalt Toomkiriku ajalugu ja kunstiväärtusi, nüüdseks on üritus laienenud ja kujunenud tervet Toompead hõlmavaks kultuurifestivaliks.
Ivar-Jaak Salumäe sõnul on toompäevade üheks eesmärgiks ühistöö erinevate institutsioonide ja inimeste vahel. Juba päevade korraldustoimkonnas töötavad ühise eesmärgi nimel erinevad inimesed
Kõigile toompäevade üritustele 11.–14. septembrini on sissepääs tasuta.
Erle Iher