Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Torontos jäeti hüvasti peapiiskop Udo Petersooga

01.06.2006 | | Rubriik: Uudised

Laupäeval, 27. mail saadeti Toronto Vana-Andrese kirikust viimsele teekonnale E.E.L.K. peapiiskop Udo Petersoo.


Udo Petersoo sark Vana-Andrese kirikus. 

Toronto kesklinnas paiknev eesti ja läti luterlaste kirik – Vana-Andrese peapiiskoplik kirik oli laupäeva hommikupoolikuks rahvast pilgeni täis. Koguneti armastatud peapiiskopile ja kauaaegsele õpetajale, silmapaistvale ühiskonnategelasele Udo Petersoole viimset austust avaldama. Jõelähtme kirikuõpetaja Elmar Petersoo pojana 1934. aastal sündinud Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku peapiiskop Udo Petersoo  suri 14. mail 2006. a Missisaugas Kanadas.

Lahkumistalitusest võtsid osa ametivennad ja -õed Eestist ja kogu maailmast, sõbrad, koolikaaslased, seltsivennad EÜSist, Välis-Eesti ühiskondlike organisatsioonide esindajad. Lahkunut jäid leinama abikaasa, lapsed ja lapselapsed.

Matusetalitusel teenisid EELK peapiiskop Andres Põder, Kanada Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Michael J. Pryse, E.E.L.K. assessorid: USA Esimese praostkonna praost Thomas Vaga ning Eesti kaitseväe peakaplan kolonel Tõnis Nõmmik ja Kanada praostkonna praost Tiit Tralla.

Matusekõne pidasid peapiiskop Andres Põder ja piiskop Michael J. Pryse. Muusikaga teenisid Cantate Domino koor ja Vana-Andrese koguduse segakoor Asta Ballstadti ja Rosemarie Lindau juhatusel, solist oli Avo Kittask, orelil mängis Lembit Avesson.

Udo Petersoo oli väliseestlaste hulgas tuntud ühiskonnaelu tegelane ja eesti elu edendaja, kes vaimuliku ameti kõrvalt pühendas kogu jõu väliseestlaskonna teenimisele ja võitlusele Eesti vabaduse eest. Lahkunu mitmekülgset tegevust meenutati järelehüüetes.

Kanada parlamendi nimel võttis sõna eesti juurtega parlamendisaadik Peter van Loan, president Arnold Rüütli kaastundeavalduse luges ette Eesti Vabariigi asjur Kanadas Argo Küünemäe. Teiste hulgas olid järelehüüded ka Läti kirikult, Eesti Üliõpilaste Seltsilt, Vana-Andrese koguduselt, mida Udo Petersoo teenis aastatel 1982–2005, E.E.L.K. Konsistooriumilt.

Eesti Vabariigi Toronto aukonsulaadi ja Eestlaste Kesknõukogu Kanadas nimel kõneles aupeakonsul Laas Leivat, perekonna nimel ütles hüvastijätusõnad lahkunu poeg Tõnu Petersoo.

Ka Toronto Eesti majas peetud peiedel oli rohkelt järelehüüdeid, kus meenutati lahkunut kui hingekarjast, kirikujuhti, kodumaa ja Välis-Eesti kiriku koostöö ning  eesti huvide eest seisjat, skautluse arendajat, meenutati kui üht väga head ja austustväärivat kolleegi, sõpra ja pereisa.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)