Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Tori kirikus avati mälestustahvel

03.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Toris avati esimese advendi jumalateenistusel mäletustahvel 1944. aastal Eesti kaitselahingute kangelastele ja tähistati kihelkonna muinsuskaitseseltsi 20. aastapäeva.

Eile Tori Eesti Sõjameeste mälestuskirikus peetud jutluses tõi pastor Tõnu Taremaa esile vaimuliku mõtte, mis võtab kokku kristliku eetika seiskukoha, et Jeesus ei too rahu püssipäraga ukse pihta põrutades. Paraku pidi Eesti sõjamees pidama kaitselahinguid 1944. aastal selle nimel, et tõkestada võõrväe „rahu” missiooni meie kodude ja riigi vastu.

Eesti Vabadusvõitlejate liit on raiunud mustale graniidile järgmised nimed: major Paul Maitla, kolonelleitnant Harald Riipalu, kolonel Alfons Rebane ja kapten Harald Nugiseks. Plaadi avamise õnnistussoovi lugesid pastor Tõnu Taremaa ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva kaplan Eduard Kakko. Vabadusvõitlejate liidu poolt asetas lillevaniku Kunnar Laev.

Tori kihelkonna muinsuskaitse seltsi 20. aastapäeva puhul võrdles Trivimi Velliste käesolevat advendi aega tolleaegse muinsuskaitse liikumise algusperioodiga, kui uue valguse saabumist.

Pärnu maavalitsuse esindaja Heiki Mägi soovis, et eestlased ise ei muutuks iialgi muinsuskaitset väärivaks mälestuseks, vaid püsiks elujõulise rahvana aegadest aega. Ta avaldas arvamust, et Eesti Sõjameeste mälestuskirik Toris on midagi ainulaadset ja omanäolist kogu Skandinaavias kui mitte kaugemalgi.

Seltsi juubeliks oli kohale saabunud ka Tori sõpruskoguduse esindaja Eero Hankala Soome Töölö kogudusest. Tema hea eesti keele oskus oli vast parim tunnustus nii Tori muinsuskaitsjatele kui kogu eesti rahvale.

Tori kiriku taastamistööde suur eeestvedaja Jüri Kask nimetas Eduard Rajarit tunnustavalt legendaarseks isikuks muinsuste taastamisel Pärnumaal. Eduar Rajari tervituskõnest koorus välja mure noorte pärast, kellel puudub hetkel taoline entusiasm ja motivatsioon, nagu see põles mõnikümend aastat tagasi muinsuskaitse lätete juures tegutsevatel inimestel.

„Austatud külalised, see, mis on kandunud meie mõtteis ja meeles läbi pimeda aja, on saanud nähtavaks selle kiriku näol,” lausus Eesti Reservohvitseride kogu esimees Einar Laigna, kes selgitas, et meie rahvus püsib kolmel väärtusel, milleks on Jumal, kodu ja isamaa. „Armastusest Jumala ja isamaa vastu on sündinud see nähtav ime,” kõlasid Laigna tervituse lõpusõnad sõjamehelikult valjult kiriku seintelt vastu.

Edasi jätkus lühike kontsert, millel Sindi muusikakooli direktor Merike Teppan esitas paar viiuli soolopala. Seejärel astus Teppan Selja Lauluseltsingu ette ja dirigeeris kolme kaunist jõululaulu: „Tuhat valgust”, „Iidsed jõulud” ja „Heliseb lihtne jõuluviis”

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)