Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toomkogudus koos orelisõprade ühinguga kutsub reisima

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

saueri-ladegasti-100_logoTallinna toomkirikus asub meie suurim orel, 1878. aastal Ladegasti ehitatud pill, mille sada aastat tagasi ehitas suuremaks Wilhelm Sauer. Märkimaks oreli tähtpäeva, korraldab kogudus koostöös orelisõprade ühinguga laupäeval, 20. septembril väljasõidu Kesk-Eestisse, et kuulata ja vaadata teisi Saueri pille.
Kaht suuremat Saueri ehitatud orelit, mis asusid Tartu Maarja ja Tartu Jaani kirikus, ei ole enam olemas, kuid õnneks on tänini säilinud Saueri orel Pilistveres (1893), Kursis (1898), Äksis, Kanepis ja Kodaveres (viimased kolm aastast 1902). Reisi korraldava Toomas Mäevälja sõnul on üheks eesmärgiks vaadata, mis võis olla kogudusele kaalukeeleks, et Friedrich Ladegasti orelit uuendama kutsuti just Sauer.
Kavas oli plaan minna kindlasti ka Kanepisse, ent mõne ettevõtmise jaoks on väike Eesti siiski suur – ühte päeva on liiga vähe, et nautida kaunist loodust, tutvuda eri paikade ajalooliste kirikute ja orelitega. Nii piirdutakse kolme kirikuga: Kursi, Põltsamaa ja Pilistvere. Ühingu kaudu on käidud Kodaveres, Kanepisse loodetakse jõuda mõni teine kord.
Reisi ajal ei unustata ära ka Ladegasti, kelle teine pill asub Lõuna-Eestis Valgas. Eestis oli temalt ka kolmas instrument, kuid see vahetati välja Kriisa oreli vastu, kui Rapla kogudus sai endale 75 aastat tagasi uue kiriku.
Toomas Mäeväli ütleb tere tulemast igale soovijale, kes huvitub meie kultuurist. Puhkusereis hea seltskonna ja orelimuusikaga on garanteeritud. Osavõtumaks on vaid kümme eurot, ülejäänud osa bussisõidu eest tasub toomkogudus.
Rita Puidet