Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Tööde käigus leiti varjatud käik

10.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Seisukorrauuringute käigus avastasid töömehed ka seni varjatud käigu. "Kummalisel kombel ei olnud Haljala kirikul ligipääsu käärkambri võlvile ehk katuse alla. Nüüd on leitud käik, mis viib välja kantslikäiku. Me avame selle, sest ka tulevikus on hoolduse pärast vähemalt kord aastas vaja katuse alla pääseda," rääkis Juhan Kilumets.

Muinsuskaitseameti nõuniku Mare Kase ettepanekul viidi eelmisel nädalal remondi ajaks Rakvere muuseumisse hoiule kooriruumis olnud maal "Püha õhtusöömaaeg", mis on arvatavasti Põhjasõjas hävinud altari osa.

Hoiule viidi ka viimasel ajal kirikust leitud puitdetailid, mis on tõenäoliselt samuti põhjasõjaaegse altari osad.

"Kunst armastab stabiilseid tingimusi," rõhutas Mare Kase. "XVII sajandi kunsti ei ole väga palju säilinud, seetõttu on Haljala maal väärtuslik, see kuulub meie noorte kunstiteadlaste uurimisbaasi. Praegu on maali autor teadmata, kuid tulevik võib selles selgust tuua. Seepärast on meie kultuuri- ja kunstiajaloo jaoks väga oluline iga vana maal ja tarbeese hoida ja säilitada," sõnas ta.

"Kriitilises olukorras on tulnud appi annetajad väljastpoolt kirikut – südamlik tänu neile ja kohtumiseni kirikus!" lisas Haljala kiriku õpetaja Margit Nirgi.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)