Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tööd Pühas jätkuvad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Püha kogudus Saaremaal on otsustanud panustada 200 000 krooni oma pühakoja renoveerimisse. Samas jätkatakse läbirääkimisi muinsuskaitseametiga lootuses kaasata eelarvesse riiklikke vahendeid.

Nimetatud teade tugineb Püha Jakobi koguduse nõukogu 18. veebruaril toimunud koosoleku otsusele, kus kogudus avaldas valmisolekut osaleda kodukiriku restaureerimistöödes maksimaalse summaga.

«Eesmärgiks on juhtida tähelepanu koguduse tõsisele soovile restaureerida oma kasutuses olevat pühakoda,» kommenteerib Eesti Kirikule koguduse õpetaja Anti Toplaan.

Ta rõhutab, et tegemist on pisikese koguduse jaoks väga suure summaga, mis ehk aitab mõjutada edasisi läbirääkimisi muinsuskaitseametiga kaasfinantseeringu saamiseks. Püha kogudus on otsustanud juba sel aastal alustada orelirõdu all olevate seinte kordategemisega.

Restaureerimisfirma Rändmeister OÜ esimees Juhan Kilumets, kes on olnud seotud Püha kiriku restaureerimisega, selgitab Eesti Kirikule, et kuigi kirikus ei ole avariiolukorda, oleks kurb, kui tööd jääks päris seisma. Püha kirik on suurte niiskuskahjustustega, aga katus on tänaseks kindlalt peal. Kilumetsa hinnangul on õige aeg jätkata olemasolevate vahenditega sisetöid.

«Interjöör Pühas näeb üsna räämas välja ja loomulikult riivab see kirikukülastajate ning ka oma koguduse liikmete silma kõige rohkem,» arutleb restauraator. Ta selgitab: «Sisetööd on aeganõudev ning töötajaterohke etapp kiriku restaureerimise protsessis, see on üks aeglane ja täpsust nõudev nokitsemine.»

Püha kirik kuulub Saaremaa vanimate ehitiste hulka. Kiriku kooriruum valmis arvatavasti 13. sajandi lõpus, pikihoone ja võlvid 14. sajandil. Kirik on ehitatud kaitsefunktsiooni silmas pidades: käärkambripealsest redupaigast pääses kooriruumi põhjaseinas olevat treppi mööda võlvidele. Ka 15. sajandil ehitatud torn täitis kaitse ülesannet.

Liina Raudvassar