Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

TOIMETUSE POSTIST

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Miks tekivad uued usulahud?

Leige luterluse teema jõudis peapiiskopi kaudu kõikide EELK kogudusteni ja kutsus kaasa rääkima.

Päevakorras on see teema olnud juba ammu, võib-olla juba 100 aastat tagasi kui baptistid, nelipühilased jt tunnistasid luterluse niivõrd kõlbmatuks, et oli vaja luua uued usulahud.

Meie peres on see ka probleemiks, sest harvad ei ole pühapäevad, kus iga pereliige läheb erinevasse kogudusse, kes koosolekule, kes jumalateenistusele. Siit ka põhjus, miks olen otsinud uute usulahkude tekkepõhjuseid, aga rahuldavat vastust ei ole siiani leidnud.

Oma mõtetega jõudsin Moosese kõrberännaku juurde. Piisas sellest, et Mooses lahkus korraks üles mäele Jumalaga vestlema ja rahval oli vaja luua uus usk ja uus jumal.

Tänapäeva suurima probleemi, muhameedluse tekkepõhjuseks võib ka lugeda kristlaste leiguse Jeesuse sünnimaal ja selle ümbruskonnas. Muhameedlust loetakse ristiusu lahkusuks (Leeriõpik 1 alusel), aga aja jooksul on see usk mitmel põhjusel muutunud probleemiks terves maailmas. Võib-olla on need probleemid kunstlikult tekitatud, sest muhameedlased pidid omavahel olema väga sõbralikud ja heatahtlikud. On, nagu on, aga üks on selge – iga uue usu või usulahu tekitamine toob kaasa tõsiseid probleeme ja ka sõdu.

Edasi jõuame Martin Lutheri aega. Hea algatus väljus kontrolli alt. Tarku oli juba palju, ka vabadust rohkem kui varem ja ühest usust tekkis mitu. Ja kui muidu ei saanud oma õigust tõestada, siis tuli seda teha jõuga, s.o sõdadega.

Aastatel 1880 ja edasi tõusis uus protestantismilaine. Jälle ei olnud usklikud rahul oma usuga ja tekitasid juurde mitu uut usulahku. Järgnenud suured sõjad ei olnud küll ususõjad, aga segadust tekitasid piisavalt. Sõjahaavad parandatud ja maine elu enam-vähem hea, leidus taas inimesi, kellel oli vaja usumaastikul segadust tekitada. Läänemaailmas varem, meil Eestis hiljem. Mõni aasta tagasi püüdsin Eestis tegutsevaid iseseisvaid kristlikke usulahke ja iseseisvaid kogudusi kokku lugeda, aga ei suutnud.

Ühest sain küll aru: iga uus sõltumatu kogudus tunnistas kõik Eesti kristlikud kogudused endale niivõrd sobimatuks, et oli vaja luua uus iseseisev kogudus. Selle taustal on arusaadav, miks ei jõua usu- või usundiõpetus meie koolidesse ja miks ETV tahab meie usueluga sügavuti tegelema hakata. Kui nad suudavad meie usuelule õiglase hinnangu anda, on nad suure töö ära teinud.

Lisan veel, et probleem ei oleks niivõrd terav, kui uued usukesed poeks nurka ja elaks oma elu. Aga ei – paljude unistused on nii suured, et nemad ja ainult nemad peavad viima oma usu üle maailma ja teised peavad neile järgnema.

Interneti andmetel tean praegu Eestis kolme sellist kristlikku kogudust või koguduste ühendust. Uudishimulikud leiavad rohkemgi, aga mina piirdun põhimõttega ja jätan otsustamise Jumala ja targemate inimeste hooleks. Võib-olla leidub mõni targem mees, kes minu mõtteteri oskab ja tahab edasi arendada. Minul on ka sellest kergem, kui saan oma muret teistega jagada.

Kristliku TV materjalid on mul lõpuni läbi vaatamata, aga nad on teinud ära suure töö ja soovin, et ETV nende töö koostöö vääriliseks tunnistaks.

Vello Kuusk, Aegviidu koguduse liige