Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toimetuse Postist

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

See on õudne, kui vallas on kaks kooli
Tüli Võrumaa Pikakannu kooli sulgemise ümber on jõudnud ka kirikulehte (EK, 9.4.2008, Kait Tamra ja Mait Mölder). Siin on Kait Tamra osavalt ära kasutanud asjaolu, et Lasva vallavolikogu haridus- ja kultuurinõunik Mait Mölder on kirikuõpetaja Pindis.
Mis saab Pikakannu koolist? See kaob ära. Kaotajate pool (kelle kool suletakse) püüab asja ümber võimalikult palju lärmi teha ja vahtu lüüa. Selleks võetakse kasutusele kõikvõimalikud vahendid: koolilapsed, kohalikud kuulsused, inimlikel emotsioonidel mängimine jne. Muusik ja laulja Kait Tamra on sealkandis elav kuulus inimene.
Ma ei taha pilgata ega parastada. Me tegime ise Ruusmäel täpselt samuti. Ma olen selle kahe kooli valu ja vaeva kõik ise läbi elanud Haanja ja Ruusmäe näitel. Seepärast tahaks need laused kuhugi kirja panna. Võrumaal oli ja on veel teravalt üleval Obinitsa ja Meremäe kooli vastuolu. Koolitülist tekkinud vaen ja põlgus kahe küla, kahe kogukonna vahel jääb üles veel aastateks.
See on õudne, kui vallas on kaks kooli. Siis üks peab ära kaduma. Aga kumb? Vallakeskus on Haanjas, nimetus on Haanja vald, põhiharidus jäi Haanjasse. Vallakeskus on Meremäel, sinna koondatakse põhihariduse andmine. Pikakannu konkurent Kääpa kool on Lasva vallakeskuse lähedal, jääb suurem ja tugevam kool. Nii on asjad siiani lahenenud Võrumaal.
Suurem kool ehk loodab, et ta saab väiksemast ja suletavast koolist õpilasi juurde. Elu näitab, et ei saa või peaaegu ei saa. See vaen on ikka nii sügaval, et lastevanemad panevad oma lapsed ükskõik kuhu, aga mitte sama valla teise kooli. Sest nemad ju kaotasid meie kooli ära! Koolireformi tulemusel õpilaste arv vallas väheneb järgu võrra. Kui ma veel kunagi peaksin kooli tööle minema, siis sellisesse valda, kus on üks kool.
Väliseestlastelt olen kuulnud õpetlikku lauset: kõige vihasemad tülid on vaestemajas. No tõesti paistab nii selle juramise taustal: raha ei ole, raha ei ole, paneme kooli kinni. Pandi kool kinni, haridusraha napib endiselt. Vanasti oli mitu kooli valla rikkuseks, nüüd aga nuhtluseks. Eestlased pidid elama jõukamalt kui eales varem kirjutatud ajaloo jooksul. Külakoolide käekäiku vaadates see ülim jõukus küll välja ei paista.
Inimesed Haanja vallas, Meremäe vallas, Lasva vallas tegid kohaliku kooli surmaotsuse kohalike valimiste päeval oktoobris 2005. Ohustatud kooli piirkonnas oleks tulnud minna nagu üks mees valima, koonduda tugevasti oma küla kandidaatide ümber ja saavutada ülekaal kohalikus vallavolikogus.
Kui vallavolikogu kooli sulgemise otsust vastu ei võta, siis kool ei kaogi ära. Kuidasmoodi? Kas Pikakannu külla tulevad tankid ja automaaturid või? Hambad risti ja näost rohelised, aga vallavalitsus maksab koolikulud välja faktiliselt tegutsetud aja eest.
Aga mis meil valimiste päeval toimub? Ah mis nüüd mina, minust nagunii midagi ei sõltu, vilets ilm ka, ma ei viitsigi sinna valima minna. Osavõtu protsent 60 ümber, hääled hajuvad, vallavolikokku saavad juhuslikud inimesed… ja ühel päeval on kooliuksed külas kinni. Siis nutame krokodillipisaraid ja lööme suurt lärmi. Aga hilja juba.
Rannar Susi