Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

TOIMETUSE POSTIST

28.09.2007 | | Rubriik: Arvamus

Ülekohtu tegemine on alatus
See, kuidas kiriku kõrged otsustajad käituvad Erkki Juhandiga, on ülekohtune ja alatu.
Miks kuulutati vakantseks Viimsi koguduse õpetaja koht, kui oli ette teada, et kahele inimesele seal tööd ja raha ei jagu? Eestimaal on palju kogudusi, kus õpetaja asemel teenib diakon. Miks ei võinud see nii jätkuda ka Viimsis?
Erkki Juhandi on oma elu kõige produktiivsemad aastad pühendanud Jumala teenimisele. Et ta oma tööd hästi teeb, sellest annavad tunnistust ta teod. 15 aastaga üles ehitada kirik ja tühjalt kohalt kogudus – kas ei ole karjuv ülekohus talle nüüd öelda, et olete reservi arvatud, sest aeg on edasi liikuda. Kuhu? Milleks? Kellele seda vaja on?
Kuulasin raadiosaadet, kus Tallinna praost põhjendas kirikuvalitsuse otsust sellega, et Erkki Juhandil on teoloogiaõpingud pooleli ja rida eksameid tegemata. Tule taevas appi! Kes Erkkit kuulanud, mõistab, kui andunult ja sügavuti minevalt ta jumalasõna kuulutamise tööd teeb! Enne Viimsi perioodi teenis Erkki kaua aega Tallinna Jaani kirikus ja igal pühapäeval kirikus käijatena tundsime veel kaua temast tõsist puudust.
Just selles valguses kõlas kuidagi küüniliselt praosti arvamus, et ega kirikuõpetajal ei tohigi olla liiga suur mõju ini-mestele. Ma käin kirikus, sest tahan ikka ja jälle kinnitust oma mõtetele, kõhklustele, vaevadele. Ja uskuge, härra praost, seda saab anda vaid selline õpetaja, kelle usuleek pole kustunud, kes ei tee oma tööd rutiinselt ja paljusõnaliselt, vaid kes ise siiralt ja jäägitult Jumalat ja oma teenimistööd armastab. Ja Erkki Juhandi on just selline inimene!
Muidugi, formaalsetest näitajatest lähtudes on ta eba-pädev (eksamid tegemata), aga kas tõesti on ka kirik kohaks, kus sisulist tööd analüüsimata antakse inimesele hundipass. Mõtlesin, mis oleks sobiv sõna, väljendamaks minu, kõrvalseisja, nördimust. Ebaõiglus, ebaausus on liiga leebed sõnad nii ilmselgele ülekohtule. Alatus on see õige sõna!

Maie Tuulik
,
pedagoogikadoktor,
Põltsamaa koguduse liige

* * *

Ääretult valus on lugeda sellest, mis Viimsi Püha Jaakobi koguduses toimub.
See kirik oli aastaid ka meie perele üks vaimulik oaas, tõeline pühapäeva pühitsemine. Sõit sinna mööda mereäärt, jalutuskäik Püünsi koolimajani, kuhu otse Jumala kingitusena on ehitatud saal, mis mõjub sakraalsemalt kui mõnigi kirik. Rõõm kohtuda mõistliku noore õpetajaga, keda võis isaks või vennaks pidada, nii kuidas kellelgi aastaid oli. Ja kes ennast ise mitte mingil kombel ei upitanud.
Pärast teenistust, kus sageli laulis ka koguduse kammerkoor, oli alati kaetud kohvilaud oma naiste valmistatud suupistetega, sest bussiga tulijad pidid nagunii ootama. Siis oli õpetaja – vabandust, diakon – alati meie hulgas ja tema ümber jutule soovijate summ. Paljud meist tulid sinna koos lastega, see kuidagi sobis, ka Erkkil oli kaasas õetütar, kelle eest ta hoolitses. Osalesime ka laagrites ja väljasõitudel, tõeline peretunne oli.
Nüüd kaugel elades olen Eesti Kirikust lugenud, millist usuvõitlust Erkki ja kiriku ehitamise aktiiv on pidanud ning vaba Eesti esimese uue luteri kiriku samahästi kui valmis ehitanud. Siis lugesin lehest, et õpetaja koht on seal vakantseks kuulutatud. Hiljem üks koguduse liige rääkis, et ka Erkki oli selle uudise lehest lugedes teada saanud.
Järgnes õpetaja Jaan Lahe kohale määramine ja usutlused temaga.
Ja nüüd lõpuks loen, et Erkki Juhandi on hakanud ennast põhjendamatult koguduse isaks pidama! Tule taevas appi, kas koguduse liikmed oleks siis kogu aeg pidanud teda isa asetäitjaks pidama?
Diakoni asendist kirikus oli juttu Eesti Kirikus nr 33 (5. september), loos Kristi Sääsest. Ja sellest probleemist on mul juttu olnud veel mitme diakoniga. Liialdan nüüd natuke, aga neil on mulje, et nad on koguduses nagu koerad, kellele peremees alailma kohta kätte näitab. Kristus ju ise saatis kuulutajaid kahekaupa teele ja pole sellist pärimust, et nad misjonireisidel oleks pidanud omavahelist võimuvõitlust.
Usaldus paraku käib mööda inimesi ja mitte mööda tiitleid. Ehk saaks ka EK ärgitada kirikut kaadrit nii ümber paigutama, et töötegijatel ei jääks põhjendamatult kinga saanud inimeste tunnet?
Selle kirjaga ma ei soovi leheveergudel asju viimselt paika panna. Usklikule tuleb kõik kasuks, Erkki läheb ilmselt edasi õppima, aga kas just luteri õpetajaks? Igatahes olgu ta tänatud tehtud töö eest.

Evi Sepp

20 kommentaari artiklile “TOIMETUSE POSTIST”

 1. Külaline ütleb:

  Sellest on kahju, et paberil on suurem jõud kui elaval Jumalal. See \”paberiteta vaimulik\” võib tuua Pyha Vaimu vahendusel Issandale rohkem hingi kui mõni teine, kellel on tähtsad paberid raskete pitseritega. Väga VT aegse synagoogi sarnaseks hakkab muutuma kogu kristlik kirikusysteem, mis peaks baseeruma Jeesusele ja olema Pyha Vaimu poolt juhitav. Eesmärk peaks olema ju hingi Jumalale tagasi tuua igavesest hukatusest ja mitte oma maiste paberihunnikute ja kombetalituste täitmine.

 2. Külaline ütleb:

  huvitav, et prouadoktor, peab vaimulikutööd nii vähenõudlikuks, et õigustab puudulikku haridust

 3. Külaline ütleb:

  Nutt ja hala missugune! Kahju, et teete otsuseid puuduliku ja ühekülgse info põhjal. Pole see Erkki ka mingi pühak(ehk kunagi oli, praegu küll mitte). Aga see on juba eraldi jutt. On hulk tublisid mehi ja naisi vaimulikuametis, kellega on väga jõhkralt käitutud, palju hullemini kui EJga, kellega on ülearugi hea ja leebe oldud.

 4. Külaline ütleb:

  Reservi arvatut ei ole kirikuvalitsuse jaoks enam olemas. See tähendab \”vee pealetõmbamise\” viisakat vormi, et asjaosaline saaks end lohutada EELK kodulelt vaimulike nimekirjas oma nime leides.

 5. Külaline ütleb:

  hm, aga võib ju ka küsida, miks Jumal pole lasknud tal seda kooli siiski lõpetada?

 6. Külaline ütleb:

  Jumal ei mõtle nagu inimesed. Paber ei ole Jumalale vajalik, vaid töötegija, kes on Temale vastuvõetav.Põllud on valged ja lõikjaid on puudu. See ei pruugi olla kooskõlas inimeste poolt seatud reeglitega, sest teoloogia ja religioon võib viia hoopis Elavast Jumalast eemale, nagu viis religioon Jeesuse rististisurma.
  Kõrvalpõikena veel, erinevalt inimühiskonnas heakskiidetud seadustest, on Jumal seadnud kohtu iga inimese üle, ilma advokaadita seal pole ühelgi hingel pääsu. Advokaadi, Jeesuse, vastu võtmine peaks olema kuulutus, mida kirik annab teada.See peab olema Piibli alusel.

 7. Külaline ütleb:

  Kust küll võtate, teadja , selle õiguse nii inetult Erkki Juhandi kohta öelda? Meie siin Viimsi poolsaarel oleme igatahes täielikus šokis kujunenud situatsioonis. Erkki Juhandi oli meile suurepärane õpetaja ja tõeline hingekarjane kõik need 14 aastat. Te oleks pidanud nägema tema lahkumisjumalateenistust. Kirikutäis rahvast nuttis. Ja mille pärast?! Ilmselt oli vaja seda kohta vabastada kellelegi. Milline on see inimene, kes suudab korvata meie kogudusele Erkki Juhandi kaotuse? Teame ju, milliseid ponnistusi tegi Jaan Lahe Erkki Juhandi mustamiseks ja temast lahtisaamiseks. Palume Jumalat, et Ta suudaks andestada hr Lahele ja kiriku nõukogu liikmetele nende variseliku tegutsemise. Kõik ainult selleks, et ennast upitada.

 8. Külaline ütleb:

  Lugupeetud Külaline, tõenäoliselt pole Sa kursis antud teema üksikasjadega. Olen kiriku liikmena mures, millisena selline sündmus ka väljapoole kirikut paistab ning millist sõnumit kannab. Mis puutub Erkki Juhandi eksamitesse, siis kinnitas Peapiiskop Põder kogudusele, et Juhandi saab võimaluse õpingud lõpetada aasta jooksul ja et sel ajal kedagi õpetaja kohale ei võeta. Vaid paar kuud hiljem kuulutati Viimsi koguduse õpetaja koht vakantseks. Tõepoolest, võisime sellest teada saada ajalehest.

 9. Külaline ütleb:

  No mis jama? Inimene ei teinud eksameid aastaid! Kuhu niisugune kord viib? Jah, kolkakülades on tõepoolest eluaegseid diakonõpetajaid, keda keegi ei puudu, aga mitte Tallinnas ja -lähistel. Võibolla on tõesti inimesi, kes oskaksid olla ilma juriidilise hariduseta head kohtunikud või posijatena paremad kui arstid, aga jättes kõik demagoogia kõrvale – kui inimene ei kaitse end oma vaenlaste eest oma kõige nõrgemast kohast, siis ta on ta lihtsalt loll. Küsimus ei ole kiriku hääles, vaid ateistlikus ühiskonnas, kus kirikust kistakse suurema publiku ette kõik vähegi skandaalimaiguline. Ja sina, Helen, oled selle propaganda ohver!

 10. Külaline ütleb:

  Luteri kirik on mures olnud selle pärast, et \’kiriku häält\’ ühiskonnas kuulda ei ole. Seoses Viimsi Püha Jaakobi kiriku käekäiguga kuuleme Kiriku Häält. Selle sõnum on jäik, halastamatu ja kalkuleeriv. Raske on mitte kibestuda.

 11. Külaline ütleb:

  Miks te arvate, et keegi üldse soovib pärast kõike seda (ka koguduseliikmete juttu) Viimsisse tulla?
  Kui ainus õige õpetaja on Juhandi, siis on karta, et kandidaatidega saab küll kehvasti olema valimistel….

 12. Külaline ütleb:

  To Helen
  asi oli väga lihtne: Erkki väitis peapiiskopile, koguduseliikmetele ja juhatusele, et tal on vaja teha vaid paar eksamit. Siis selgus, et neid on tegelikult rohkem kui paar ja et tal kuluks Usuteaduse Instituudi lõpetamiseks aastaid. Loomulikult ei tahtnud praost, peapiiskop ega kirikuvalitsus nii kaua oodata. Nii et siin pole mingit kirikujuhtide alatust ega ülekohut.

 13. Külaline ütleb:

  Mina olen Kiriku Hääl ja ütlen, et kirikuvalitsuse otsus Erkki Juhandi kohta oli karm, aga õiglane. See ei olnud ülekohtune ega alatu. Mees, kes laseb tekkida oma isikukultusel ja valetab oma õpingute kohta, on väärt just sellist saatust.

 14. Külaline ütleb:

  Olen suga 101% nõus. Ta valetas kõigile ja nii peenelt, et peaaaegu kõik jäid sinisilmselt teda uskuma (ja heldene aeg, teda mitte uskuda oleks ju nagu raske patt; EJ mitteuskuja saab olla vaid sadist, eksole?). Niisugune kena pikk poiss, ladna jutuga ja asjaliku muljega, et lase aga olla.
  Aga see isikukultus on Viimsis juba ammu tõsine probleem. Küllalt on ka inimesi, kes keelduvad V. kirikusse minemast, kuni seal teenib EJ.
  Jõudu uuele praostile selles suures segapudrus ja valede võrgus toimetulemiseks!

 15. Külaline ütleb:

  Kõik kristlikud vennad armastavad nõnda Jumalat ja tõstnud pilgu kõrgele taeva poole, et üksteist enam ei näe. Langetage pilk ja vaadake üksteisele otsa ja näete Jumalat iseendas. Kõik muu antakse peale. Pilk taevasse võib kraavi viia, üksteist toetades on ainus võimalus edasi minna. Ka Jeesus on öelnud, et mida sa oma vennale, kaasinimesele teed…

 16. Külaline ütleb:

  Juhandi on nüüd reservis ja \”surnud\”. eesmärk saavutati, et teha tee lahti oma soosikutele.

 17. Külaline ütleb:

  Tule taevas appi! Erkki Juhandi oli ju inimene, kes asutas uue koguduse täiesti nullist. Mis valetamisest ja vassimisest siin juttu saab olla! Kõik me teadsime, kuidas tal õppimisega lood on ja olime mures, sest sellise pühendumisega uut kogudust luues ei olnud tal tõesti aega pühenduda õppimisele. Ta ohverdas oma karjääri meile, viimsilastele, uut kirikut rajades. Kui te ei soovi Püha Jaakobi kirikusse minna, siis on see teie probleem. Meie aga siin oleme tõesti ilma jäänud oma karjasest ja see ei ole enam mingi üksikindiviidi probleem.

 18. Külaline ütleb:

  Diakonid on kui sõnnik, mille peal puhkevad õide õppinud teoloogidest preestrite uus põlvkond.

 19. Külaline ütleb:

  Reserviarvatu jutlustas pühapäeval kirikus ja viis läbi matusetalituse.
  (Järgnes naer ja aplaus hea anekdoodi eest).

 20. Anonüümne ütleb:

  ma arvan et EJ ei sobi ÜLDSE mitte mingisuguseks vaimulikuks ei nüüd ega ka tulevikus.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)