Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tiit Salumäe valiti peapiiskopikandidaadiks

/ Autor: / Rubriik: Peapiiskopi valimised 2015, Uudis / Number:  /

salumae_tiit_leksikonLäinud nädala reedel peeti Varblas Lääne praostkonna sinodi koosolekut, kus abipraost Leevi Reinaru esitas peapiiskopikandidaadiks praost Tiit Salumäe (fotol), kes oli eelnevalt kohalviibijatele saatnud ka oma mõtted piiskopiameti ja selle soovitud tulevaste suundade kohta. Tiit Salumäe on kirikuvalitsuse liige 1994. aastast, olnud valitud praostiks 1992. aastast. On ühiskondlikult aktiivne, tegev mitmes organisatsioonis.
Üllatuslikult esitas kohapeal veel Märjamaa koguduse õpetaja Illimar Toomet teiseks võimalikuks kandidaadiks Tartu praosti Joel Luhametsa. Praostkonna esindajad otsustasid Tiit Salumäe kasuks 24 häälega. Luhametsa poolt oli viis sinodisaadikut.
Eesti Kiriku küsimusele, kas Lääne praostkonnas seati üles viimane peapiiskopikandidaat, ei pea praost Tiit Salumäe võimalikuks vastata. Seda ei ole tema sõnul võimalik ütelda isegi siis, kui kõik praostkonnad oma sinodikoosolekud on pidanud, sest kandidaadi esitamise õigus on ka kümnel kirikukogu liikmel. Seega selguvad viimased kandidaadid alles 25. novembril, mil koguneb EELK XXIX kirikukogu.
Tiit Salumäe ei arva, et uue peapiiskopi valimisega algaks või lõpeks EELKs uus ajajärk. «Kirik on nii vana institutsioon, mille struktuurid on aeg paika pannud ning teatud stabiilsus on juba selle tõttu möödapääsmatu,» arutleb Salumäe Eesti Kirikule antud lühiintervjuus. Ka vajadust suuremateks struktuuri- või sisumuudatusteks Salumäe ei näe, kuna «EELKs ei ole praegu suuri, kiireid lahendust nõudvaid probleeme. Vastuoksa, kirikuelu on Eestis viimaste aastakümnetega heas mõttes stabiliseerunud». Salumäe rõhutab, et uue peapiiskopi valimisel on tegemist mitte erakorralise, vaid korralise protsessiga. «Arvan, et kirikutööd tuleb lihtsalt edasi teha,»  näeb ta enda rolli tulevikus. Kas siis peapiiskopina või mitte.
Eesti Kirik