Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Templipühal Haapsalus

05.01.2011 | | Rubriik: Esileht

Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk on toomkirikus üle antud: Guy Kronqvist (vasakul) ja Tiit Salumäe.  Arvo Tarmula, Lääne Elu
Haapsalu Püha Johannese kogudus andis teenetemärgi Guy Kronqvistile, kes on Korsnäsi (Soome) koguduse õpetaja.

Püha evangelisti Johannese päeval, 27. detsembril Haapsalus peetud pidulikku kontsertaktust avades tuletas koguduse õpetaja Tiit Salumäe meelde püha Johannese tähendust paikkonnale ja pühakojale, kelle nime see kannab. Evangelist Johannese sümbol on kotkas, kes on ka Läänemaa ja Haapsalu vapilind.
Lääne praostkonna tänukirja vastu võttes meenutas linnapea Urmas Sukles 25 aasta tagust aega, kui ta arstina Haapsallu tuli ja «toomkirik ei olnud veel toomkirik». Mis on ka tõsi, sest toomkirik taaspühitseti pühale Nikolausele 20 aastat tagasi jõulude ajal.
Haapsalus mööduski detsembrikuu seda tähtpäeva meenutavate sündmuste tähe all ja lossikiriku ülesehitusele kaasaaitamise eest anti praostkonna tänukiri ka Ülla Parasele (SA Haapsalu Piiskopilinnus juhataja) ja Madis Kütile (koguduse juhatuse esimees).
Guy Kronqvist ütles teenetemärki vastu võttes, et autasu teeb teda rõõmsaks, aga lisas tagasihoidlikult: «Ma ei tunne end päris selle väärilisena ja peaksin tunnustust paljudega jagama.» Tunnistust vastupidisest andsid pärast piduliku osa lõppu koguduseliikmete rohked õnnitlused ja head soovid teenetemärgi kavalerile.
Guy Kronqvist istunud autos, kui praost Tiit Salumäe talle helistas ja teatas koguduse nõukogu otsusest teenetemärgi andmise kohta. Midagi taolist ei osanud ta oodatagi ja nii sai tunnustusest tõeline jõuluüllatus.
Haapsalu ja Korsnäsi koguduste vahelised sõprussuhted algasid 1989. aastal. Sellest ajast alates on vaimulikud, kirikukoorid, diakooniatöötajad, koguduseliikmed ja noorterühmad regulaarselt käinud teineteisel külas. Õpetaja Kronqvist on vahendanud humanitaarabi kogudusele, haiglatele, lasteasutustele ja teistele abivajajatele. Ta on arendanud suhteid Vaasa evangeelse rahvaülikooli ja Läänemaa noorte vahel ning toetanud seal õppivaid noori.
Korsnäsi on olnud väike rootsikeelne küla Lääne-Soomes, 50 km Vaasast lõuna pool. Viie ümberkaudse küla rahvast moodustub kogudus, kuhu kuulub paar tuhat liiget. Külas kuuleb viimasel ajal peale rootsi keele ka teisi, sest sinna on saabunud palju pagulasi, eriti Birmast. Guy Kronqvist ise on õppinud paremaks suhtlemiseks selgeks ka eesti keele.
Eestis oli ta esimest korda 22 aastat tagasi ja ütleb küsimuse peale, mis teda siin köidab, et need on inimesed. «Huvitav on olnud jälgida Eesti arengut,» lisab ta. Paarkümmend aastat tagasi, kui kogudused delegatsiooniti üksteisel külas hakkasid käima, majutati rahvas peredesse. Soomes tehti seda praktilistel põhjustel, sest külas puudub hotell. Kodumajutus pani aga alguse pikaaegsetele isiklikele suhetele. Nüüdki asus Guy Kronqvist lennukiga tagasiteele, Soome sõpradele kaasa antud jõulupakid kohvris.
Sirje Semm

 Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk
antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest.
Teenetemärgi on saanud Heino Noor ja Toomas Siitan (2003), Martin Marcolla (2004), Ülo Niin (2005),  Anneli Ammas (2006),  Evi Süsi (2007), Veli-Matti Hynninen (2008), Arnold Korjus (2009).

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)