Esileht » Arvamused » Arvamus »

Teise käsu vastu eksimisest eesti telelavastustes

08.12.2010 | | Rubriik: Arvamus

Murelikuks teeb teise käsu vastu eksimine telelavastustes. Küllap on eesti teleseriaalide vaatajad tähele pannud, et näitlejad eksivad teksti kasutuses väga sageli teise käsu «Sina ei tohi Jumala nime ilmaasjata suhu võtta» vastu. Seda kuulen telelavastustes «Õnne 13» ja «Kodu keset linna».
Hiljuti jõudis üks tegelane paari minuti jooksul koguni kuni kolm korda öelda «Issand Jumal!» või «Oh Sa Issand Jumal!». Harva möödub pooltund, kus Jumala nime ilmaasjata suhu võtmist ei esineks. Teiste telelavastuste kohta ma ei tea öelda, sest pole neid pidevalt vaadanud, aga oletan, et neiski niisugust eetikavastast kõnevääratust ette tuleb, sest näitlejad on sageli samad.
Jääb mulje, et teleseriaalide lavastajad näitlejate tähelepanu sellele ei juhi ja näitlejad ise ei pea vajalikuks sellest hoiduda. Miks? Kas sellepärast, et näitlejate väljaõppel ei ole õpetatud usuõpetuse elementaarseid osi, näiteks Väikest Katekismust kümne käsuga, mis on meie kõne ja käitumise alusreeglistik?
Neid tundev inimene hoidub Jumala nime ilmaasjata suhu võtmisest. Sellele viitab selgesti käsu seletus, kus öeldakse, «et me Teda kõiges hädas appi hüüame, palume, kiidame ja täname». Muudel juhtudel on niisugune sõnakasutus kurjast ja ka väga valus pealt kuulata. Sellel võivad olla meie eludele soovimatud tagajärjed nagu kõigi teiste käskude täitmata jätmise korral.
Helmut Mõtsnik,
emeriitõpetaja

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)