Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teinud oma tööd pühendunult ja Jumala targal juhtimisel

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

29. aprillil sai 80aastaseks teoloogiadoktor Tõnis Nõmmik – Eesti kaitseväe ja politsei kaplaniteenistuse rajaja, kaitseväe emeriitpeakap­lan, vaimulik, kes teeninud eestlasi mitmel pool maailmas. Muidu väga liikuv mees on pidanud jalaluumurru tõttu viimastel nädalatel kodune olema, ent seda rohkem on aega kulunud arvuti seltsis. 

Praktiliselt valmis on saanud juubilari ema Rita Nõmmiku (1910–2004) moeloomingut, õli- ja portselanimaale ning nahkehistöid tutvustav mahukas raamat.
«Ema õppis Tallinnas Riigi Kunsttööstuskoolis lavadekoratsiooni, moe ja tekstiili erialal, kuid sõja tõttu jäi see tal lõpetamata. Ta töötas moekunstnikuna ja filmistuudiotes kostüümiloojana Rootsis, Argentinas, Brasiilias ja Kanadas.
Ema oli mitmekülgselt andekas inimene, kelle elust 60 aastat möödus paguluses.» Huvitav on see, et peamiselt möödunud sajandi keskpaigas loodud kavanditelt vaatavad meile vastu vägagi kaasaegsed rõivad.

Kaplaniteenistuste alustala
Täiendamist ootab 2009. aastal trükivalgust näinud, õp Toomas Nigolaga koostöös valminud «Eesti politseikaplani käsiraamat». «Raamatu kirjutamise ajal ei olnud Eesti politseikaplanitel veel mingeid kogemusi. Nüüd meil neid juba on, sest kaplanid on politseitöösse sisse elanud, nad on omaks võetud. Lisaks on ühendatud politsei, piirivalve ning kodakondsus- ja migratsiooniamet ja kaplaneid on rohkem. Piirivalves olid kaplanid juba siis, kui see veel kaitsejõudude osa oli.
Täiendatud väljaandes tuleb juurde kaks peatükki: piirivalvekaplanite tööst ja tagasivaade politseikaplanite tööle. Ja sellega ma praegu tegutsen,» selgitab Nõmmik, kes on Eesti politsei kaplaniteenistuse asutaja.
Politsei peakaplani Jaan Jaaniga on Nõmmikul endiselt tihe koostöö. «Me oleme külastanud piirivalvureid ning politseiprefektuure ja varsti teeme seda jälle. Olen osalenud politseikaplanite õppepäevadel, olen nendega jätkuvalt kontaktis.»
Erukolonel Tõnis Nõmmik on üks Eesti kaitseväe kaplaniteenistuse alusepanijaid. Aastal 1995 andis president Lennart Meri talle Eesti Vabariigi ohvitseri auastme. 1996. aastast asus kaitseväes teenima, algul Paldiskis rahuoperatsioonide keskuse kaplanina, seejärel peastaabi vanemkaplanina ja alates 1998. aastast kuni 2006. aastani oli peakaplan.
Ent kaitseväe kaplaniteenistuse käekäiguga on ta endiselt kursis. «Ma olen osalenud jumalateenistustel, peamiselt sõjameeste mälestuskirikus Toris, aga ka mujal. Eesti kaitseväe peakaplaniga kolonelleitnant Taavi Laaneperega koos oleme käinud mitmesugustel üritustel, kuid olen seda ka üksi teinud. Olen kaplanite õppepäevadest osa võtnud, hiljuti olin ühel kaplanite pidulikul õhtusöögil peakõnelejaks. Nüüd seisab meil ees paar välislähetust kaplanite konverentsidel osalemiseks.»
Viimasel poolel aastal on Tõnis Nõmmik sagedasti Tallinna Jaani koguduses kaasa teeninud – aidanud armulauda jagada. Hea rootsi keele oskajana on Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus õpetaja Patrik Göranssoni asendanud, mõnikord on teda palutud Nissi kogudust teenima. Otepää kirikus on Nõmmik teeninud Eesti lipu päeva ja Eesti Üliõpilaste Seltsi aastapäeva teenistustel.
2011. aasta lõikustänupühal alustati eestikeelsete jumalateenistustega Brüsselis. Sealse eestlaskonna soov eestikeelsete jumalateenistuste järele oli suur, põhjaliku eeltöö esimese jumalateenistuseni jõudmiseks tegi Tõnis Nõmmik. Nüüdseks regulaarsetel teenistustel on osalenud mitmed eesti vaimulikud, Nõmmik nende hulgas.

Välis-Eesti kiriku asjatundja
Pikki aastaid Välis-Eesti kirikut teeninuna tunneb Nõmmik selle ajalugu hästi. Mõte panna kirja Välis-Eesti kiriku ajalugu on mõlkunud pikka aega meeles. Suurtes kastides seisab väärtuslik materjal, mille hankimiseks on Nõmmik korduvalt Stockholmi ja Toronto arhiive külastanud. Teatavasti on suur osa E.E.L.K. arhiivist talletatud Rootsi riigiarhiivi, hilisem osa on Toronto Peetri kiriku arhiivis.
«Kui Jumal annab mulle elupäevi, tahaksin mõne asja veel ära teha. Kirjutasin raamatu Buenos Airese eesti kogudusest. Möödunud aastal käisin taas Argentinas ja sain rohkem informatsiooni ja fotosid. Mul on kavas anda välja Buenos Airese koguduse ajaloo teine, täiendatud trükk.
Esimene trükk on praeguseks läbi müüdud, kuid soovijaid on veel. Mul on kõvasti materjali, millest jätkuks kindlasti üheks doktoritööks Välis-Eesti kiriku kohta. Ma kahtlen, kas ma seda ise valmis kirjutan. Olen valmis materjali mõnele doktorandile andma ja teda ka juhendama.»
Kui internetis on nüüdseks saadaval eesti vaimulike leksikon, siis Nõmmikul on valmis saamas väliseesti vaimulike leksikon. See mahukas materjal on 80-leheküljeline, keskmiselt neli nime ühel lehel. «Ma räägin väga lühidalt vaimulikest, kes teenisid möödunud sajandi alguses USAs ja Kanadas. Väga võimalik, et vanim eesti kogudus oli Riias, asutatud 18. sajandi keskel. Venemaal ja Kaukaasias tekkisid eesti kogudused 19. sajandi keskpaigas. New Yorgi kogudus asutati 1890, Austraalias ja Brasiilias 1930. Suurem osa tekkis ikkagi alates aastast 1942.»
Oma mälestusteraamatu kirjutamine edeneb paljude teiste tööde kõrvalt üsna visalt, ent kirjutamisega on Nõmmik alustanud ja mõned peatükid on valmis. Loodetavasti saame seda varsti lugeda.
Ligi paarkümmend aastat tagasi taas Eestisse elama asununa arvab Tõnis Nõmmik tagasihoidlikult, et ehk on temast siin natuke kasu ka olnud. «Kui ma kuskil abiks ja kasuks saan olla, siis teen seda hea meelega. Ma leian, et see on minu ülesanne siin ilmas.»
Tiiu Pikkur

Tõnis Nõmmik
Sündinud 29. aprillil 1933 Tallinnas
Õppinud Eestis, Rootsis, Argentinas, Kanadas
Ordineeritud 1967 Montrealis
Teeninud Kanada kaitseväes kaplanina
E.E.L.K. õpetaja Lõuna-Ameerikas ja Kanadas, assessor, E.E.L.K. Usuteadusliku Instituudi juhataja ja õppejõud
Eesti Vabariigi ohvitser 1995
Eesti kaitseväes a-st 1996, kolonel 2003, peakaplan 1998–2006
Eesti politseis nõunik 2006–2007
Teoloogiadoktori kraad 2005 Tartu ülikoolist
EELK titulaarpraosti aunimetus 2013
EELK õpetuskomisjoni liige
Raamatud:
Vaimulikud kaitsejõududes. Eesti kaitseväe kaplaniteenistus ja selle eellugu. 2005
Military Chaplaincy in Estonia. 2006
Eesti politseikaplani käsiraamat. Kaasautor T. Nigola, 2009
E.E.L.K. Buenos Airese Reformatsiooni kogudus 1957–2010. 2011
Rita Nõmmiku moed ja kostüümid 1942–2000. 2013