Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Teenetemärgi saab praost Veli-Matti Hynninen

23.12.2008 | | Rubriik: Uudised

Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas anda koguduse teenetemärgi Loviisa koguduse õpetajale praost Veli-Matti Hynninenile (64, fotol) Soomest.
Teenetemärk antakse üle Haapsalu toomkirikus püha evangelist Johannese päeval 27. detsembril. Veli-Matti Hynninen on Haapsalu sõpruskoguduse õpetaja, kel suuri teeneid Haapsalu tuntukstegemisel ja koguduse töö toetamisel. Veli-Matti Hynninen on ordineeritud preestriks 1972, Loviisa koguduse õpetaja alates 1980. aastast. Asutas Loviisa Rahufoorumi 1987 ja on seda toimekalt juhtinud ning kutsunud regulaarselt osalema ja kaasa teenima Haapsalu koguduse vaimulikke, ilmikuid ja muusikakollektiive.
1990 kirjutas ta alla Haapsalu ja Loviisa koguduse sõpruslepingule, mille raames on toimunud arvukalt kohtumisi mõlemal maal. 1999. a soetati Haapsalu kogudusele laagrikeskus Koopa talu Loviisa ja Huopalahti koguduse toetusel.
Hynninen on palju kordi külastanud Haapsalut ja jutlustanud koguduse pidupäevadel. Märkimist väärib ka tema tegevus ingerisoomlaste teenimisel Tallinnas ja mujal. Tuntud ja hinnatud on tema esinemised raadios ja ajakirjanduses. Tema initsiatiivil on asutatud Ordo Sancti Constantini Soomelahe komptuur.
Teenetemärk, mida antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest, asutati 2002. aastal ja sellega on tunnustatud järgmisi isikuid: Heino Noor (koguduse nõukogu auliige, Siberis nõukogude repressiivpoliitika tulemusel hukatud emade mälestuse jäädvustaja); dr Toomas Siitan (Haapsalu vanamuusikafestivali asutaja ja kunstiline juht); praost Martin Marcolla (Rootsi Öster-Haninge koguduse õpetaja, toomkiriku oreli ja küttesüsteemi projektide toetaja); Ülo Niin (koguduse juhatuse esimees ja toetaja rasketel aegadel 1976–1991); Anneli Ammas (Haapsalust pärit ja Haapsalu tuntuks teinud ajakirjanik) ja Evi Süsi (diakooniatöötaja, koguduse järjepidevuse hoidja).
Teenetemärgi oluliseks elemendiks on evangelist Johannese sümbol kotkas.

EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)