Slava Ukraine

Teelised kirjutasid gospelkantaadi

26.11.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Advendi eelõhtul saab Oleviste kirikus kuulda muusikalist lugu inimestest kui teekäijatest, keda varjab Jumal.

Tegemist on Misjonikoorile ja solistidele kirjutatud gospelkantaadi «Teelised» esmaettekandega 29. novembril algusega kell 18. Suurvormi muusika autor on Misjonikoori dirigent Maarja Vardja, sõnad kirjutas koori liige Helle Reinaru.
Gospelkantaate ei valmi sageli. «Teeliste» sünnilugu algas mõne aasta eest, mil Maarja Vardjal tekkis soov lisada koori repertuaari pikem tervikteos. Milline see olla võiks, sellest täpsemat aimu polnud. Mõnigi saadaolev valmisteos ei tundunud sobivat Misjonikoori eripäraga ning 2007. aasta lõpul pöördus koorijuht Lääne-Nigula koguduse muusikajuhi Helle Reinaru poole, kes on tuntud hea sõnaseadmisoskuse poolest, palvega nuputada teksti helitööle, mida oleks paslik laulda jõulude ajal.
Helle alguses kahtles: jõulud on niigi tihedalt täis muusikaüritusi. Ülesandesse süüvides paistis võimalik kirjutada lugu, mida sobib esitada nii jõulu- kui ka muul ajal. Esimesed kolm kõhklevalt saadetud tekstinäidist mõjusid dirigent-heliloojale inspireerivalt.
Loo sisu
Gospelkantaat räägib Jumalale jah-sõna öelnutest, kes ei tea oma teekonna lõpp-punkti, aga usaldavad Teda. Juttu tuleb kahtlustest, aga ka Jumala leidmisest ning tänust. Laulud vahelduvad tekstilugemistega ja ehkki sõna «jõul» teoses ei esine, saab jõuluajal kasutada vahelugemisteks jõuluevangeeliumi teksti.
«Joosepi ja Maarja igapäevane elu, võitlus ja kahtlused on meie eludega sarnased,» mõtiskleb Helle. «Nad läksid teele, teadmata, milleni see välja viib. Meil on ehk harjumus jõulusündmust idealiseerida: lapseootel paar läheb eesliga kenasti tipa-tapa, laudas on kõik ilus ja puhas, aga kui tegelikult mõelda, siis oli reaalsus ju üsna kole. Suure kõhuga kolm päeva loksuda eesli seljas – Maarja võis olla Joosepile päris pahane, ning mõne aja pärast sai Joosep jälle Jumalalt käsu põgeneda, sest last taheti tappa…
Samasugune on iga kristlase elu. Ütleme Jumalale «jah», teadmata, mis täpselt ees ootab. Raskusi on, aga Jumal kannab neist läbi ka.»
Autorid kui teelised
Tunniajase gospelkantaadi valmimine on omakorda hea näide teest, millel kõndisid mitmed eri ajal eri paigus. «Hakkasin kirjutama, õieti teadmata, mis sellest tuleb, aga pisikesest idust sirgus suur asi,» võib Helle Reinaru meelest aasta jagu kestnud protsessis selgelt näha Jumala juhtimist. Salmid hakkasid Maarja Vardja jaoks helisema esimesest lugemisest alates ning kohe tekkis ettekujutus, milline solist mida võiks laulda. Valminud muusika läks omakorda koori liikme Daniel Reinaru töölauale, kes koostas saateansambli fonogrammi seade.
Kooriliikmete seas korraldatud nimekonkursi võitis variant «Teelised». Žanrinime leiutamine oli omaette kunst. Muusikali jaoks napib teoses lavalist liikumist, pelgalt kantaat kui mitmeosaline muusikateos koorile instrumentide saatel ei peegeldanud teose olemust. Gospel avaramas mõttes kui Jumalat ülistav muusika leiti lisavat i-le täpi. Teadaolevalt pole gospelkantaadi liiki teost Eestis varem ei kirjutatud ega esitatud.
Loomeprotsessis kindlale adressaadile ei mõeldud. Helle Reinaru loodab, et teos on mitmekihiline: «Iga kuulaja võib selles leida erinevaid asju. Kui Jumala Vaim juhib, saab loost aru just nii, nagu kellelegi vaja on.» Muusika on Maarja Vardja loomingule omaselt tänapäevase kõlapildiga ja dünaamiline, üheksa solisti lisavad tervikule veelgi mitmekesisust. Ettekandel on kaastegev koreograafiarühm Impulse.
29. novembril tuleb esitlusele ka gospelkantaadi «Teelised» CD. Kui Jumal lubab, loodetakse teost esitada järgmisel aastal mitmel pool Eestis.

Piret Riim,
misjonikeskuse koolitussekretär

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)