Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tartu Peetri kirik on taas ristiga

28.09.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

Risti saadavad torni poole teele AS Haspo töödejuhataja Priit Mägi (vasakul) ja koguduse juhatuse esimees Valdek Tagel.  Rita Puidet
Neljapäev sai Peetri koguduses torni üles tagasi tippu võtmise päevaks, nagu ütles koguduse õpetaja Ants Tooming pidulikku talitust alustades.

«Üksnes rist, üksnes rist olgu siin mu ilu,» laulsid kogudus ja ajaloolisest sündmusest osa saanud huvilised kirikupõrandal lebavale kuldamiselt tulnud ristile, mis umbes poolteise tunni pärast tõsteti tagasi 57 meetri kõrgusele torni.
23. augustil tornist alla toodud rist, muna ja veel kaks detaili restaureeriti ning tõsteti nüüd tagasi oma kohale. Enne veel paigutati tornist leitud torbikusse mõned ürikud, esmalt osa neist, mis seal algselt olid, ja edasi valik Eesti Kiriku lehti, kus viimase kahe aasta jooksul on käsitletud Tartu Peetri kiriku tegemisi. Samuti mõni Postimees, koguduse aastaraamat 2010 ja album 1934. aastast.
Vutlarisse pandi eurosentide stardipakett ja meile kahekümne aasta jooksul armsaks saanud krooni rahatähed, mille korjamine kirikuliste seas elevust tekitas. Valitud ürikute paigutamine torusse õnnestus alles neljandal katsel.
Päev pidulikuks toiminguks oli sümboolne – rist pandi esmakordselt torni samadel septembripäevadel 108 aastat tagasi. Nüüd oli kohale kutsutud Tartus saadaolev kõrgeim kraana, mis, nagu selgus, jäi siiski pisut lühikeseks, aga tublid töömehed ei lasknud ennast heidutada. Koguduse juhatuse esimehe Valter Tageli sõnul kaalus allavõetud rist 120 kilo, nüüd aga oli talle tehtud veel rauast pikendus. 
Tellingud risti ümbert võetakse maha kahe-kolme nädala pärast, kui plekitööd valmis ja töödega allapoole liigutakse. Puidutöid teeb firma Haspo ja plekitöid Plekimees.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)