Esileht » Online » Online artiklid »

Tartu Pauluse kirikust võib saada Lõuna-Eesti suurim kontserdisaal

19.08.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Eile õhtul kell 17 kukkus tähtaeg taotluste esitamiseks ettevõtluse arendamise sihtasutusest piirkondliku konkurentsivõime suurendamiseks ette nähtud rahale. Suure tõenäosusega hakkab suurimat osa jahtima Tartu Pauluse kirik, mis loodab selle abil renoveerimistööd lõpule viia.

Sihtasutuse Tartu Pauluse Kirik esindaja Elo Süldi sõnul läheb kiriku renoveerimise viimane etapp maksma 90 miljonit krooni, millest 55 protsenti ehk 50 miljonit krooni loodetakse saada EAS-i kaudu. "Tavaliselt on EAS-ile esitatud projektidel omafinantseeringu osaks 15 protsenti, kuid kuna meie projekt on niivõrd suuremahuline, siis me saame taotleda vähem," ütles Süld. "Kui EAS annab avaldusele oma toetuse, siis ülejäänud summa tasuvad kogudus, riik ja Tartu linn."

Pauluse kiriku taotluse heakskiitmist ei ole veel kantslist maha hõigatud ja sihtasutus peab otsust ootama veel vähemalt kolm kuud.

Süldi sõnul kuulutatakse hange kiriku renoveerimiseks välja juba sel sügisel ehk enne lõplikku otsust, kuid negatiivse vastuse korral jääks ehitustegevus venima. "Mingil hetkel tuleks meil ette olukord, kus ei saa enam järk-järgult teha, sest pole ju mõeldav, et ühel päeval paneme seina ühe toru ja nädala pärast teise toru," lausus Süld. "Kui saame positiivse otsuse, siis loodame kiriku avada 2013. aasta alguses."

Jänes lubab 7,8 miljonit

EAS-ile saadetud projekti kaaskirjas lubab kultuuriminister Laine Jänes järgmisel aastal riigi poolt Pauluse kirikule eraldada 7,8 miljonit krooni, kuid ta märgib, et seaduslik alus summade kasutamiseks tekib alles 2011. aasta eelarve vastuvõtmisel. Viimase viie aasta jooksul on riik andnud Pauluse kirikule 23,6 miljonit krooni, mis on kulunud renoveerimise kolmele esimesele etapile.

Tartule peaks Pauluse kirik juurde tooma ühe turistide tõmbekeskuse, taotlusega kaasa pandud külastatavuse prognoosis loodetakse kirikut väisavate turistide arvu kasvavat 2018. aastaks 29 000-ni. Näiteks Tartu Jaani kirik kogus mullu 30 000 külastajat.

Süldi sõnul võiks Pauluse kirikust saada ka kontserdisaal klassikalise muusika kontserdisarjadele, kuna renoveerides on kavas hoolitseda nii välishelide vaigistamise kui ka hea akustika eest. Võrreldes Vanemuise kontsertsaaliga on Pauluse kiriku saali põrandapindala kaks korda suurem,  istekohti on viiendiku võrra rohkem – kuni 1073. Kirikusse on Saksamaalt tellitud ka ligi 14 miljonit krooni maksev orel.

Edasi loe Eesti Päevalehest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)