Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Täname Jumalat, kes meid siia kutsus

10.12.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

Emeerituste jõulupeol tehakse traditsiooniliselt ka ühispilt. Siin fotol on selle aasta peolised Jaani kiriku altari ette kogunenud. Foto: Tiiu Pikkur

EELK emeerituste jõulupidu peeti teist aastat järjest Tallinna Jaani kirikus.
4. detsembri keskpäevaks kogunes kirikusse kenake hulk inimesi armulauaga palvusele, mille pidas õpetaja Eve Kruus. 
pidulauas pidas alguspalve ja tervituskõne peapiiskop Andres Põder, kes rõhutas, et olla Issanda pojad on suur kutsumus. Viimastel aastatel on EELK vaimulikkonnas toimunud suur põlvkonnavahetus. Peapiiskop möönis, et tema on jõudnud juba vanuselt neljandale kohale. Ent ometi oleks vaja igas vanuses õpetajaid. «Kui noorematel on vaja kusagilt õppida, siis saab teilt küsida,» lausus peapiiskop. Ta kutsus üles jagama oma kogemusi, kirjutama mälestusi. Mälestati neid, kes viimase aasta jooksul igavikuteele lahkunud.
Väga südamliku ja sisuka lauakõne pidas õpetaja emeeritus Laine Villenthal. «Oleme tänulikud Jumalale, kelle kutsel oleme siia tulnud,» ütles auväärne vaimulik. Ta meenutas oma elu ilusamaid jõule, mis olid taasiseseisvumise algaastatel. Pindi ja Petseri kirikus oli jumalateenistustel  väga palju rahvast. Pindis isegi nii palju, et pooled pidid õues kiriku akende all ja uksel seistes püüdma osa saada sellest, mis kirikus toimus.
Ent kõige enam hinge läinud mulje jäi õpetaja Villenthalile Võru haiglas peetud jõuluteenistuselt. Kõik vähegi tervemad olid pühadeks koju pääsenud, haiglas olid kõige väetimad. Ja nemad kuulasid väga innustunult jõulukuulutust. Laine Villenthal tuletas meelde, et ei olegi nii kaugele jäänud see aeg, kui raadiost üle 50 aasta taas eestikeelseid jõululaule hakkas kostma. Ka see oli suur ime.
Kauaaegne Pilistvere koguduse vaimulik Vello Salum muretses eestlaste hõimukaaslaste kurva saatuse üle Venemaal. Oma nooruspõlve mälestusi Jaani kirikust jagas emeriitpraost Paul Saar, kelle lapsepõlvekodu oli Kentmanni tänavas, mitte kaugel kirikust.
Peo juhataja oli Jaani koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu, korraldajad diakooniasekretär Kadri Kesküla ja kirikumuusika liidu peasekretär Marika Kahar, kes ka ühislaule klaveril saatis ja koos flötist Anne Jalakasega musitseeris. Lõpupalve pidas piiskop Einar Soone. Kingituseks anti «Vaimulikud loosungid 2009».

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)