Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Talvelaager “Seltsis segasem”

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Talvelaagrist osavõtjad on pärast nn paraolümpiat kogunenud ühispildile. Fotod: Liis Arnek

Põltsamaa kogudus korraldas 27. veebruarist 1. märtsini pühapäevakooli lastele talvelaagri «Seltsis segasem».
Lapsi kogunes Põltsamaalt, Aidust, Eskust ja Kamarist kokku 43. Laagri eesmärgiks oli suunata lapsi ühistegevuse kaudu koostööle, arendada nende suhtlemisoskust ja õpetada üksteisest hoolimist.
Alustasime avapalvusega kirikus, sellele järgnes õhtuprogramm põnevate tutvumismängudega. Tuli kokku ka lasteparlament, kus ühise arutelu ja demokraatliku hääletuse käigus lepiti kokku laagri reeglid. Kõlama jäi mõte: mida sa tahad, et sulle tehtaks, seda tee ka teisele. Esimene laagripäev lõppes õhtupalvusega.
Üksteist aidates ja toetades
Laupäeva alustati lõbusa aeroobikavideo vahendusel hommikuvõimlemisega. Video olid mõned õpetajad varem filminud, ennast sellel osavalt maskeerides. Päev jätkus hommikuringiga, kus lapsed kuulsid lugu halastajast samaarlasest ning räägiti üksteise abistamisest ja hoolimisest.
Kõigil lastel tuli teatud aja vältel hakkama saada mõne erivajadusega, milleks tuli ümber kehastuda. Oli pimedaid, Siiami kaksikuid, kõnevõimetuid, käe- ja jalalahasega lapsi, sekka ka mõned terved. Koos rühmajuhtidega pandi selga õueriided, et minna välja nn paraolümpiale. Riietumine osutus kõigile oodatust raskemaks: «pimedad» ei leidnud oma rõivaid, lahasega lastele ei mahtunud riided selga, «tummad» ei saanud abi küsida.
Siiski said lõpuks kõik üksteise abi ja toetusega õue ning mõõduvõtmine võis alata. Seekord aga ei tulnud võitjaks mitte kõige kiirem, osavam ja tugevam, vaid kõige abivalmim rühm. Sest ainult koostöös ja üksteist toetades sai üldse võistlustest osa võtta. Nägijad pidid talutama pimedaid ja jalutud vajasid abi kõndimisel.
Tuppa tagasi jõudnud, arutati väikestes gruppides, kuidas keegi ennast mängude ajal tundis ning mida tunnevad ja millist abi vajavad need inimesed, kes ka tegelikult ei näe või ei kuule.
Pärast väsitavaid olümpiamänge said lapsed valida tegevustoad, kus koos juhendajaga rahulikumalt tegutseda – nüüd juba täiesti terve lapsena. Üheks populaarsemaks tegevuseks kujunes linnamaketi meisterdamine, millel majad, inimesed ja muud detailid.
Rikas mees – vaene mees
Pärastlõunal oli kavas nn salastatud tegevus, milleks lapsed jagati nelja rühma. Iga grupp sai ülesandeks meisterdada etteantud vahenditest oma rühma tutvustav plakat. Pärast korralduste jagamist läksid lapsed erinevatesse ruumidesse ja asusid tööle. Mõne aja pärast koguneti taas saali ja iga rühm sai oma tööd teistele esitleda. Selgus, et plakati meisterdamise vahendid olid olnud kõigil erinevad.
Alles nüüd said lapsed teada, et nad olid jaotatud nelja ühiskonnaklassi: rikkad, keskklass, vaesed ja kodutud. Kui rikastel oli plakati valmistamiseks võimalik kasutada suuri värvilisi lehti, sädelevaid pliiatseid, kleepse, liime, kääre jms, siis kodutud pidid hakkama saama ainult vanapaberi ja ahjusöega. Plakatite vaatamise järel arutleti väikerühmades rikkuse ja vaesuse teemal. Vaadati ka multifilmi «Rikas mees ja vaene Laatsarus».
Enne õhtut jõudis laagriseltskond käia veel vene õigeusu kirikus ekskursioonil, proovida näitlemist ja koristada.
Oli restoraniõhtu ja viktoriin
Õhtupoole valmistuti restoraniõhtuks – lapsed said osa juuksurikoolitusest, saali kaunistamisest ja söögitegemisest. Saal muutus restoraniks, köögis valmisid hõrgutavad toidud ning laste juuksed said pidulikuks soenguks sätitud. Aega jäi ka õhtutualettide selga panemiseks. Restoranis oli kõik nii nagu peenes restoranis ikka – kelnerid, menüüd, kokteilid ja isuäratavad söögid.
Soovijad said esineda etteastetega. Elevust tekitasid restorani külastanud hästi kasvatatud härra ja tema nõudlik kaaslane. Pärast kehakinnitust suundusid lapsed kõrvalruumis asuvasse diskoteeki, kus sai tantsida nii palju, kui süda lustis. Õhtu lõppes traditsiooniliselt õhtupalvusega.
Pühapäevane hommikuvõimlemine toimus rahulikus joogastiilis. Kui kõhud täis söödud, algas suurem koristamine. Tubade korrasolekut ja laste puhtust kontrollisid laagri politseinik ja arst, kes üldjoontes jäid olukorraga rahule. Laagri lõpetas lõbus viktoriin «Tunne oma rühmakaaslast», kus selgitati välja rühm, mille liikmed õppisid oma kaaslasi kõige paremini tundma. Jagati auhinnad ja meened kõige tublimatele.
Et kõik lapsed olid tublid, ei jäänud keegi maiustusteta. Oli tore nädalavahetus, mida meenutada. Peagi tuleb suvi ja suvelaager koos lõkkeõhtute, matkade ja muu sinna juurde kuuluvaga.
Talvelaagri toimumisele aitasid oma toetusega kaasa Jõgevamaa ekspertgrupp, Hasartmängumaksu Nõukogu, AS Põltsamaa Felix ja EELK Põltsamaa koguduse vabatahtlikud noored.
Pühapäevakooli tegemistest saab lugeda kodulehelt aadressil www.allikal.com.

Liis Arnek

Hans-Johannes, Eva-Lotta ja Pilleriin restoraniõhtul.