Esileht » Uudis » Esileht »

Tallinna Jaani kiriku remont on lõppenud

09.11.2010 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Tallinna Jaani kiriku fassaadi kallal tehti väga põhjalikku tööd.  Tiiu PikkurTallinna Jaani kirikus peeti pühapäeval, 7. novembril tänujumalateenistust kirikuhoone välisremondi valmimise auks.
Jumalateenistusel jutlustas koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, kaasa teenisid õpetajad Toomas Paul (pihikõne), Eve Kruus, Johann-Christian Põder, diakonid Tiina Kliiman ja Urmas Karileet. Laulis koguduse ühendkoor Reet Lendi juhatusel, organist oli Henn Eerik.
Jaani kiriku remonti on suures osas rahastanud Tallinna linn, kiriku restaureerimisse on linna eelarvest alates 2000. aastast panustatud kokku 11 miljonit krooni: juurdeehituse ümberehituseks miljon krooni, orelite jaoks 1,8 miljonit, sisetöödeks neli miljonit ning välisviimistluse ja katuse remondiks neli miljonit krooni. Jumalateenistusel andis abilinnapea Taavi Aas töö sümboolselt üle.
Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu sõnul pole Jaani kirik kunagi olnud nii ilus kui praegu. Remonditud on kõik – vundamendist katuseni. Kõigepealt tehti kapitaal-selt sisetööd, ka orelid said korda ja kooriorel on päris uus. Kiriku fassaadi värskendati viimati kümmekond aastat tagasi, kuid siis oli tegu vaid ülevärvimisega. Nüüd aga koostas Niina Mäger algupärase välisilme taastamiseks spetsiaalse projekti, suur osa vanast krohvist eemaldati ning seinad krohviti ja värviti uuesti. Parandati katust, eemaldati vana värv ja ka katus värviti üle. Aknad on juba varem tehtud.
Jaani kirik sai valmis 1867. aastal ja on esimene eestlaste oma rahaga ehitatud kirik Tallinnas. Paar korda on tahetud hoonet kui sobimatut isegi lammutada. Õnneks on see plaan teoks tegemata jäänud. Nüüdseks põhjaliku uuenduskuuri läbinud pühakoda võib uhkusega linna peaväljaku üheks osaks lugeda.
Jaani kirikus on alati palju rahvast käinud, siin on väga vilgas koguduseelu ning hea asukoht ja suurepärane akustika võimaldavad tihedat kontserdiprogrammi pakkuda. Kiriku uksed on avatud, astu sisse!
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)