Esileht » Uudis » Uudised »

Tallinna ja Turu toomkogudus sõlmisid sõpruslepingu

30.01.2002 | | Rubriik: Uudised

Tallinna ja Turu toomkoguduse vaimulikud õpetaja Jaak Salumäe ja toompraost Rauno Heikola kinnitasid 20. jaanuaril oma allkirjaga kogudustevaheliste sõprussidemete ja koostöö ametlikkust. Kahe toomkoguduse leping sõlmiti Turu linna auväärses toomkirikus.
Turu koguduse nõukogu liikme Harri Raitise idee kahe maa peakirikute vahel sõprust luua on juba mõne aasta tagune. Eelmisel kevadel külastas Tallinna Toomkirikut neljaliikmeline delegatsioon Turust eesotsas toompraost Rauno Heikolaga, jõulude eel sai Tallina toomkogudus kutse sõita Turusse lepingut allkirjastama. Tallinna toomkoguduse esinduses oli neli inimest: juhatuse esimees Raido Rüütel, õp Jaak Salumäe koos abikaasa Anne-Maiga ja koguduse nõukogu ning revisjonikomisjoni liige Jüri Ott.
Et sõprus ja usaldus tugevneks
Kohtumine Turus möödus väga südamlikult, külalised majutati Birgitta-õdede hotelli, Turu toompraost andis Eesti sõprade auks õhtusöögi. Pühapäeva, 20. jaanuari jumalateenistusel jutlustas õp Jaak Salumäe, kes rõhutas ühiseid kokkupuutepunkte kahe neitsi Maarjale pühendatud peakiriku pikas ajaloos.
Jumalateenistuse järel oli koosviibimine kogudusemajas, kus Tallinna Toomkiriku rahvas end tutvustas. Toompraost Rauno Heikola väljendas rõõmu sõprussidemete sündimise üle. Ta ütles, et nende jaoks on see sõprussuhe esimene otse kahe koguduse vaheline. Varasemad sõprussidemed Peterburi luterliku ja õigeusu kirikuga on sõlmitud Turu koguduste ühenduse nimel.
Kutse külastada Tallinna
Lepingu allkirjastamise järel kinnitati vastastikku soovi ja palvet, «et Jumal selle tegevuse kaudu õnnistaks meie kogudusi ja koguduse liikmeid ning et sõprus ja usaldus rahvaste vahel tugevneks».
Tallinna toomkoguduse rahvas andis Turu sõpradele edasi kutse osaleda 25. ja 26. mail Tallinna eestikeelse toomkoguduse 75. aastapäeva tähistamisel. Kutse võeti tänuga vastu.
Tallinna piiskoplikul toomkogudusel on juba üksteist aastat väga elav ja toimiv sõprussuhe Helsingi toomkogudusega, mis on mõlemaid osapooli rõõmustanud ja koguduseliikmeid ning töötegijaid lähendanud. Helsingi Toomkiriku 150. aastapäeva tähistamisele on kutsutud ka sõbrad Tallinnast.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)