Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Täitnud oma ülesandeid ka kodumaast kaugel

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

15. oktoobril 1906 sündis Einar Hilarius Kiviste (Steinfeldt), kellest sai truu kirikuõpetaja ja praost.

Einar Kiviste. (15.10.1906-11.06.1986)

Einar Kiviste. (15.10.1906-11.06.1986)

Einar Kiviste sündis Harju-Jaani kirikuõpetaja Georg Steinfeldti pere neljanda, noorima pojana. 1910. aastal kolis pere Narva, kus isast sai Peetri koguduse õpetaja. Ka Einari vanemast vennast Georg Wilhelmist sai kirikuõpetaja, ta on paar aastat teeninud Kõpu kogudust.

«Lapsepõlve hea ja usuliste väärtuste poolest rikas kodu seisis teekonna algul Narva Peetri koguduse pastoraadina,» on kirjutanud Einar Kiviste 75. sünnipäeva puhul õp Rudolf Kiviranna. Narvas lõpetas Einar Kiviste 1924 gümnaasiumi ja huvi usuliste küsimuste vastu viis noormehe Tartu ülikooli usuteaduskonda, mille õpingutesse tegi aastase pausi raske kopsuhaigus.

Aktiivne noortetöö

Ta lõpetas ülikooli 1932, mil alma mater tähistas rahvusvahelise tähelepanuga oma rajamise 300. juubelit. Akadeemiliselt oli Einar Kiviste Eesti Üliõpilaste Seltsi liige. Prooviaastal oli ta tagasi Narvas, kus sai praktilise kogemuse kogudusetööks Aleksandri koguduse õpetaja Jakob Jalajase juures.

25. ja 26. aprillil 1933 sooritas ta vajalikud eksamid, ordineeriti 10. septembril 1933 ja määrati Tallinna Kaarli koguduse I pihtkonna õpetaja praost Aleksander Kapi isiklikuks adjunktiks. 25. mail 1934 peetud nõukogu koosolekul usaldati Einar Kiviste hoolde koguduse noortetöö.

Mõne aasta eest oli õpetaja Artur Sommer koos III pihtkonna noortega moodustanud Noorte Koondise. Et kaasa haarata kõiki Kaarli koguduse noori, moodustati 1934. aasta 7. oktoobril Tallinna Kaarli Noorte Koondis, mille esimeheks valiti Einar Kiviste. Moodustati kolm toimkonda: piibli-, muusika- ja sotsiaal-kultuuritoimkond. Toimusid jumalateenistused, perekonnaõhtud, äratusnädalad jne.

Lisaks andis Einar Kiviste usuõpetust Tallinna Eragümnaasiumis ja Inglise Kolledžis.

1. novembrist 1935 oli Kiviste taas Narvas, esialgu oma isa isikliku adjunktina, 1. augustist 1937 introdutseeriti ta Narva Peetri koguduse õpetajaks, usuõpetajana jätkas ta tööd Narva Ühisgümnaasiumis. 1. juulil 1939 abiellus Einar Kiviste Ermilde Remmelkooriga. See periood aga ei jäänud pikaks: 31. jaanuaril 1944 evakueeriti linnast 85% elanikkonnast.

Ustav kodumaast kaugel

1944. a sügisel põgenes pere Saksamaale, kus Kiviste teenis eestlasi Schwarzenbeki  ja Stolzenau põgenikelaagris. 1947 suundus ta Inglismaale, töötades 1948–61 Kesk-Inglismaa eesti koguduse asutaja ja õpetajana. Edasi valiti ta aga kaugele Austraaliasse  Sydney koguduse õpetajaks, ta kinnitati kohale 1. aprillist 1961. 1969. aastast teenis ta lisaks Canberra kogudust.

«Einar Kiviste kuulub nende eesti kirikuõpetajate perre, kes ei ole oma töövälja piiranud oma koguduse piiridega, vaid kes oma aega, võimeid ja andeid on rakendanud palju kaugemale,» on kirjutanud Rudolf Kiviranna.

1976. a ilmus trükist E. Kiviste «Vaimulikud laulud», mis sisaldab 90 usutõdedele ja isamaa-armastusele pühendatud laulu. Ka selles osas jätkas Einar Kiviste isa rolli, kelle kirjutatud on nii mõnegi «Kiriku laulu- ja palveraamatu» laulutekst. Ka on ta töötanud lauluraamatu komisjonis.

Aastast 1972 täitis Kiviste tema algatusel moodustatud praostkondadest  Austraalia praosti kohuseid. Praost Einar Kiviste suri 11. juunil 1986 Sydneys ja ta põrm asetati Rockwoodi kalmistule eestlaste leinamüüri.

Mälestame teda Rudolf Kiviranna sõnadega: «Selliselt on Einar Kiviste, eriti ka oma kahe viimase aastakümne töös andnud väärtusliku panuse oma Eesti kirikule. Ta on olnud huvitatud eriti sellest, kuidas meie rahvuslik kirik, kaugel põlisest kodumaast, suudaks paremini täita oma ülesandeid.»

Rita Puidet