Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Taaskohtumine kristlikus osaduses

10.08.2007 | | Rubriik: Kirikuelu

Kuldleer Ambla Maarja kirikus toimus pidulikus õhkkonnas pühapäeval, 15. juulil.

Kuldleerilapsed Ambla kirikus altari ees koos õpetaja Tõnu Linnasmäega.

Kuldleerilapsed Ambla kirikus altari ees koos õpetaja Tõnu Linnasmäega.

Osavõtjaid oli kokku täiusliku arvu jagu – 10 juubilari, 4 omaaegset leeripoissi ja 6 -tüdrukut. Ühel neist möödus 55 aastat leerist Tallinna Kaarli kirikus, teised kõik olid Ambla 1957. a 14. juuli leerilapsed.

Kokku oli tollal leeris kirjade järgi 72 neidu ja noormeest. Seega valdav osa Ambla kihelkonna noortest. Kahel paaril oli leeripüha järel kohe ka kiriklik laulatus.

See oli aeg, mil Siberist tulid tagasi sinna küüditatud ning Paide rajoonis peeti esimesi kommunistlikke suvepäevi. Viimased ristiti rahvasuus küll peagi võsaleeriks.

Leeriaeg kirikus pool sajandit tagasi oli lühike ning kestis vaid kolm päeva ehk ühe nädalavahetuse. Reedel pidas õpetaja tunnid ja andis üles õppetükid, laupäeval vastati, seejärel pesti ning kaunistati kirikut ja pühapäeval toimus leeripüha.

Vaatamata leeriaja lühidusele oli õpilastes kristlikku mõistmist ja arusaamist omajagu. See oli kaasa saadud oma kodudest ja vanematelt ning vanavanematelt. Ka ei olnud ideoloogiline töötlemine jõudnud veel lüüa meie rahva hinge ja mällu väga sügavaid ja parandamatuid haavu.

Leeripüha ilm pool sajandit tagasi oli väga soe ja päikseline ning kirik oli puupüsti rahvast täis. Lilli oli nii palju, et mitmelgi neiul ei tahtnud need sülle ära mahtuda.

Taaskohtumine, kellel kuude ja aastate, kellel poole sajandi järel, oli väga eriline ja tundeline. Omavaheliseks vestluseks ja meenutuste vahetamiseks andis hea võimaluse enne tänujumalateenistust pastoraadis kaetud kohvilaud.

Vaatamata kergele uduvihmale mindi kirikusse kahekaupa protsessioonis nii nagu kord aastakümnete eest.

Seekord olid altari ette astujateks Valdek Berendsen, Venno Saame, Laine Murdoja, Maia Luule Nõlvak (neiuna Lindmaa), Laine Võhma, Toivo Rello, Eila Plaksina (Rouhiainen), Liidia Pihel, Vahur Rumberg ja Ellen Vestong (Allikvee). Üheskoos tunnistati oma kristlikku usku ja saadi osa altari sakramendist. Asetati ka lilli kunagise leeriõpetaja, praost Albert Vatteri hauale. Suur tänu kõigile osavõtjatele, kes selle päeva eriliseks ja meeldejäävaks muutsid. Eriline tänu aga kuulub Ellenile, kes tegi ära suure eeltöö osavõtjate kohta vajalike andmete otsimisel ja leidmisel.

Tõnu Linnasmäe,

Ambla Maarja koguduse õpetaja

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)