Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Suveküsitlus

17.08.2011 | | Rubriik: Arvamus

 Milline oli selle suve tähtsaim otsus?
Kapten mag Gustav Kutsar, kaitseväe vanemkaplan:
Tähtsama otsuse tegin ühe näpuliigutusega eile (2. august. – Toim.), kui vajutasin SAIS keskkonnas virtuaalnuppu «Tule õppima», et asuda sügisest taas koolipinki.
Tegelikult ei toimunud midagi hetketunde ajel, tegemist oli kõigiti kaalutletud otsusega, mida plaanisin aegu, võib öelda isegi aastaid.
Igatahes olen kõigi eelduste kohaselt järgmised neli aastat seotud Tallinna ülikooliga, kuhu asun doktoriõppesse riigiteaduste alal. Konkurss oli suur, 21 kandideerijat ühele kohale. Riigieelarvelisele kohale ei õnnestunudki saada.
Juba 2007. aastal magistriõpinguid uurimusega «Väärtuste ja väärtussüsteemide analüüs tsiviil-militaarsuhetes: Eesti näide» lõpetades oli plaan jätkata, ent aeg selleks ei olnud veel küps.
Nüüd olen aga juba paar aastat ennast vaikselt häälestanud ning sisulisi ettevalmistusi teinud, olen palju lugenud, olnud dialoogis oma juhendaja prof Georg Sootlaga ning pidanud nõu oluliste inimestega.
Tänaseks on mul peastaabi ja kaitseväe ühendatud õppeasutustega kokkulepe ning pere toetus. Kõige tähtsam tegur ongi perekonna suhtumine, abikaasa saab ju kõige «valusamalt» tunda minu õppimanaasmist.
Soovin oma uurimuses analüüsida läbi erinevate võimukäsitluste Eesti võimumehhanismide toimimist. Teatavasti võib võimu käsitleda küllaltki vastandlikult.
Võimu saab anda ühelt võimu valdajalt lepingu alusel teisele. Samahästi on võim teatud võimekus – võime tekitada sünergia, eriti just kodanikuühiskonna kontekstis – mõned inimesed on võimekamad, suutes ise organiseeruda.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)