Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Suve sisuks festivalid ja folgid, ka Hiiumaal

14.08.2013 | | Rubriik: Kultuurielu

IX Hiiu folk on teiste omataoliste kõrval üks nooremaid, aga kindla suunitluse ja kontseptsiooniga.

Eestimaa teises servas, Setumaa tillukeses Ostrova külas, kus talviti tulevat suitsu vaid ühest korstnast, peeti alles kolmandat festivali. Eraalgatusel hoogu saanud kahepäevasel peol esinesid nii nimekad Eesti kui ka kohalikud Setumaa artistid. Viljandi folgil viskas ette 21 aastat ja Võru folgil 19 aastat, aga Viru folk Käsmus kutsus augustis rahvast kuuendat aastat.
Neli päeva kestnud ülesaareline Hiiu folk tõi kokku pärimusmuusikasõbrad, keda ei hirmutanud tugev tuul ja kohatine vihmasadu. Saarele jõudsid ka nädal varem Võrus esinenud Jason Carter, kes mängis Kassari kabelis, ning bretooni lugusid ja laule esitav Marie Chiff’mine. Ohtralt publikut kogusid paarsada nii kodu- kui välisesinejat.
Festivali keskne toimumiskoht oli Kassari kiigeplats, aga folgielamusi pakuti üle kogu saare. Peale kontsertide oli festivali kavas hulk ekskursioone, loodusmatku ning töö- ja õpitube. Paljud sisekontserdid ning muud sündmused, sealhulgas ekskursioonid veskis, lossis ja villavabrikus, olid nõnda populaarsed, et kõik huvilised ei mahtunud äragi. Nagu Viru folgil, kutsuti Hiiumaalgi huvilisi loodusmatkadele.
Folk lõppes pühapäeval kirikukontsertide päevaga, mis kätkes endas seitset kontserti eri kirikutes üle kogu saare ja see on pikaajaline traditsioon. Tegu on ka alkoholivaba festivaliga, kus vägijooke ei müüda ega tarvitata, ning kuni 12aastased lapsed pääsesid festivalile tasuta.
«Hea muusika ja kauni looduse nautimiseks pole alkoholi lihtsalt vaja. Iga aastaga näeme, kuidas säärane seisukoht leiab üha enam järgijaid ja toetajaid, eelkõige lastega perede näol, kes on sellise õhkkonna eest siiralt tänulikud,» ütles folgi peakorraldaja Astrid Nõlvak ja lisas, et motole «Üks olemine» kohaselt tekkis sellel pärimusmuusika festivalil mõnus üks olemise tunne.
«Üks olemine loodusega, üks olemine iseendaga, perega, muusikaga: üks olemine Jumalaga, üks olemine üksteisega. Me kõik oleme siin maailmas omavahel seotud ja äratundmine, et me kõik oleme üks, loob võimaluse avastuseks enda sees ja endast väljaspool.»
Mari Klein, Hiiu folgi pressiesindaja, on sõnastanud oma mõneaastase kogemuse festivali lõppedes: «Kuidas võib üks koht, pisut muusikat, mõned inimesed panna mind tundma end Õnnelikuna. Tundma end nii, nagu oleksin ma nüüdsest parem ja puhtam inimene. Kui seda ometi sõnadesse panna saaks …»
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)