Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Sünnipäevaõnnitlused peapiiskop Udo Petersoole

05.05.2004 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Peapiiskop Udo Petersoo tähistab 8. mail 70. sünnipäeva.
Sündinud 1934. a Tallinnas Jõelähtme kirikuõpetaja Elmar Petersoo ja Jenny Petersoo peres, lahkus ta Eestist 1944. Hariduse omandas läbi Eesti, Rootsi ja Kanada koolide. Udo Petersool on bakalaureusekraad teoloogias ja pedagoogikas. 17 aastat töötas ta Ontario gümnaasiumis õpetajana.
Udo Petersoo ordineeriti õpetajaks 9. veebruaril 1975 Toronto Peetri kirikus. Gümnaasiumiõpetaja ja koguduste hooldusõpetaja ametit pidas ta 1982. aastani, mil valiti Toronto Vana-Andrese koguduse õpetajaks.
1986. aastal valiti ta E.E.L.K. välisameti juhatajaks, 2. mail 1987 Kanada praostkonna praostiks. 1987. aastal valiti Petersoo E.E.L.K. Konsistooriumi assessoriks ja septembris 1990 E.E.L.K. Kirikukogu poolt peapiiskopiks ning õnnistati ametisse 9. detsembril 1990. Udo Petersoo on 1992. aastast Kanadas ilmuva Eesti Kiriku vastutav toimetaja.
1966. aastal abiellus Udo Petersoo Reet Krabiga, perre sündisid lapsed Alar Toomas, Tõnu Elmar ja Taimi Laura.
Kuna välis-eesti kogudusi asub laialipillatult kogu maailmas, on peapiiskopi kohus kõiki neid külastada. Talle on oluline noorte kasvatamine ning ta on panustanud oma oskusi skaudiliikumises, millega ta ise ühines juba Lundis. Akadeemiliselt kuulub Eesti Üliõpilaste Seltsi. Udo Petersoo täidab mitut olulist ametit ühiskondlikus ja rahvuslikus töös ning on valitud vastutavatele kohtadele.
Udo Petersoo on pärast Eesti taasiseseisvumist korduvalt külastanud kodumaad, osalenud tähtsatel üldkiriklikel üritustel ning käinud mitmel pool kirikutes jutlustamas.
Assessor Tiit Salumäe meenutas Udo Petersoo esimest kodumaakülastust, kui ta Nõmmel esinedes ütles, et tal on silme ees põgenemine ja põlev Tallinn ning et seda igatsusest kantud tunnet taas Eestimaa pinnal viibida ei ole võimalik kirjeldada.
Petersoo toel jõudsid Eestisse laulu- ja palveraamatud, mille väljaandmist valmistasid ette kodu- ja välis-eesti kirikud. Tema ametiajal on kujunenud tihedad ja südamlikud suhted välismaal ja kodumaal tegutseva kahe Eesti kiriku vahel.
Udo Petersood on oodata taas kodumaale tähistama Eesti lipu 120. aastapäeva 4. juunil, mil ta Otepää kirikus jumalateenistusel peab jutluse.
Kodumaal ilmuva Eesti Kiriku nimel soovime peapiiskopile järgmisteks tööaastateks tervist ja jõudu, vastupidavust seista ustavana eesti rahva teenistuses ning rohket Jumala õnnistust.

Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)