Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soovidele on alati ruumi

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Eile kogunes Haapsallu Kirikukogu korralisele kevadistungile üle poolesaja saadiku, et kinnitada mulluse töö aruanded, võtta vastu mitu seadusakti ja kuulata, kui kaugel on EELK uue põhikirja ettevalmistus.
«Keskendusin mullu meie kiriku asendile ühiskonnas ja puudutasin kiriku ees seisvaid ülesandeid üldiselt,» tutvustas peapiiskop Jaan Kiivit eile enne Kirikukogu oma aruannet. «Tänavu peaksime keskenduma kitsamalt kiriku arenguteele ja tegevuskavale.» Kiivit jäi eelmise aasta kirikueluga rahule. «Tööd on tehtud, edasi on mindud, aga alati jääb soovidele ruumi,» ütles Kiivit.
Uus põhikiri tulekul
Lääne praost assessor Tiit Salumäe ütles, et Haapsalus on ajalooline päev, sest «kahtlen, kas varem on selles linnas Kirikukogu peetud». Kirikukogule kutset esitades pidas praost silmas, et Läänemaa tähistab tänavu koos Pärnu-, Saare- ja Hiiumaaga Saare-Lääne piiskopkonna asutamise 775. aastapäeva.
«Loodan, et Kirikukogu töö laabub ja võime arutada asjalikult ning ausalt meie kiriku olukorda,» ütles Tiit Salumäe. Ta pidas tähtsaks uue põhikirja kujundamist, sest kirik töötab juba tosin aastat uutes oludes. Põhikirja ettevalmistusega tegelev Saarte praost Veiko Vihuri ütles, et komisjon loodab enne suve algust anda eelnõu assessoritele paranduste tegemiseks ja septembriks konsistooriumile.
Kirikukogule lubas Vihuri tutvustada töö seisu. Uus põhikiri tuleb senisest lühem ja paindlikum, arvestab peamiselt Eesti riigi seadusi ja jätab kirikuelu reguleerimise kirikuseaduste hooleks. «Vaidlusteks on veel vara, täna ootan rohkem küsimusi,» ütles Vihuri enne Kirikukogu.
Tagasivaade tehtule
Kirikukogu algas jumalateenistusega Haapsalu toomkirikus, kus teenisid Lääne praostkonna kirikuõpetajad. «Oleme saanud taevaselt Isalt kutsumuse ja ülesande omal maal ja misjonäridena kõikjal maailmas kuulutada Jumala andeksandvat armu ja halastust,» ütles Lääne abipraost Leevi Reinaru kirikulistele. «Jumalasulastena tohime ka ise sellest armust osa saada, mitte ainult seda kuulutada ja jagada.»
Kirikukogu peeti Haapsalu linnavolikogu saalis, kus kinnitati mitu aruannet, sh peapiiskopi oma; võeti vastu seadlusi, kuulati Veiko Vihuri ja Illimar Toometi vahearuannet EELK uue põhikirja ettevalmistusest. «Kevadkogu vaatab tagasi tehtule ja analüüsib seda,» ütles Tallinna praost Gustav Piir. «Põhiline on aruandlus.» Oma praostkonna elu hindas Piir stabiilseks.
Kirikukogusse kuulub umbes 60 esindajat: piiskopid, assessorid, kõik praostid, igast praostkonnas kolm valitud esindajat, Tallinna toomkoguduse õpetaja, Õpetajate Konverentsi, Usuteaduse Instituudi, Tartu ülikooli usuteaduskonna ja Välis-Eesti kiriku esindajad.
Lehte Ilves
Lääne Elu