Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Soome kirik pühitses naispiiskopi

14.09.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

 Möödunud pühapäeval pühitseti Helsingi katedraalis Soome Evangeelse Luterliku Kiriku Helsingi piiskopiks teoloogiamagister Irja Askola, (fotol) kes on naaberkiriku esimene naissoost nii kõrge staatusega vaimulik.
Irja Askola (snd 1952) osutus valituks juunikuises teises hääletusvoorus, kus ta kogus 591 häält, tema vastaskandidaat Matti Poutiainen sai 567 häält.
Askola on teoloogiamagister 1975. aastast ja ordineeriti vaimulikuks 1988. aastal. Seni on olnud Askola kodukogudus Alppilas ning ta töötas piiskop Mikko Heikka teoloogilise assistendina.
Aastatel 1991–1999 töötas Irja Askola ka Euroopa Kirikute Konverentsi juures.
Teenistusel peetud jutluses tõi vastne piiskop välja kolm tänapäeva sõlmküsimust, mis on inimeste jaoks olulised. Esimesena nimetas piiskop usaldust, mille järgi me januneme.
«Elame nii kirikus kui ühiskonnas oma arusaamade, tõekspidamiste ja taustaga. Kuid seisukohtade erinevus ei hukuta meid – seda teeb usaldamatus.»
Teise väärtusena tõi Askola välja halastuse. Ta nimetas, et inimesed ei saa vedada piire Jumala halastuse ette mitte kellegi jaoks. Samuti rõhutas vaimulik mõõdukuse osatähtust kogu meie elus, et võiksime jagada ka neile, kellel on puudus.
Teenistusel osalesid Soome peapiiskop Kari Mäkinen ja teised juhtivad vaimulikud ning vennaskirikute esindajad. Pühitsusteenistusel viibisid ka Soome Vabariigi president Tarja Halonen ja peaminister Mari Kiviniemi. Eestist osales teenistusel EELK välissuhete talituse spetsialist Arho Tuhkru.
Irja Askola vahetas Helsingi piiskopi ametikohal välja Eero Huovineni, kes läks pärast 20 aastat piiskopina teenimist selle aasta augustikuus pensionile.  
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)