Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Sõnum koguduse lehe kaudu

10.09.2008 | | Rubriik: Kultuurielu

Harju-Madise kogudusel ilmub juba teist aastaringi oma leht Mattias, kust leiab uudiseid, jutlusi, palveid, ajalugu, koguduse teateid. Lehe toimetajaks on Merle Prass-Siim.
Eesti Kirik uurib temalt, kuidas sündis idee luua väiksesse maakogudusse päris oma koguduse ajaleht.
«Mõte hakata ajalehte tegema tekkis mõned aastad tagasi, kui EELK Usuteaduse Instituudis peeti meediaalast loengut. Seal räägiti nendest koguduselehtedest, mida praegu meie kogudustes tehakse. Et loengud olid ääretult huvitavad ja asjalikud, siis need ajendasid ajalehte tegema,» räägib Prass-Siim ja lisab, et ajalehe loomine polnudki tegelikult raske. «Olin sellel ajal Harju-Madise koguduses praktikal (minu abikaasa Joel Siim on seal koguduseõpetaja), asja sai arutatud ja otsustatud, et selline leht võiks küll kogudusel olla.»
Pühaku nimi
Nimi Mattias sai valitud kiriku järgi, sest Harju-Madise kirik on pühitsetud apostel Mattiasele.
Mattiase esimene number ilmus ülestõusmispühadeks aprillis 2006, nüüdseks on ilmunud kümme numbrit. Leht ilmub neli korda aastas: ülestõusmispühal, surnuaiapühal (see on Harju-Madisel alati juuni teisel pühapäeval), lõikustänupühal ning jõuludeks. Merle Prass-Siimu kinnitusel on lehe ilmumiseks valitud just need ajad, mil kirikut külastab kõige rohkem koguduseliikmeid.
«Vanematele koguduseliikmetele, kes elavad kaugel ega saa eriti tihti kirikus käia, saadame lehe postiga tasuta koju. Ülejäänud lehed on kirikus sümboolse hinnaga müügil. Lehe eesmärk ei ole kogudusele kasumit teenida. Sümboolse hinnaga müügil olevad lehed teevad tasa lehtede saatmise postikulud.»
Teateid kogudusele
Lehe kaudu antakse inimestele teada, mis koguduses sünnib. Millised sündmused on vahepeal olnud ning mis eesseisvatel kuudel tulemas. Lisaks ka muu oluline, mis koguduseliikmeid puudutab (liikmeannetused, talituste annetused jne). Samuti saab lehest lugeda, kes on vahepeal ristitud, leeritatud, laulatatud ning meie hulgast lahkunud.
«Oodatud on ka koguduseliikmete endi lood ja mälestused ning kõik muu, mida nad tahavad lehes avaldada. Seda võimalust on usinalt kasutatud ja see teeb rõõmu. Koguduseleht ilma koguduseliikmete kaastöödeta ei ole ju koguduse leht,» avaldab Prass-Siim. «Ajaleht Mattias on väga hästi vastu võetud ja tundub, et koguduseliikmed ootavad alati uue numbri ilmumist.»
Viimasest, juunikuu Mattiasest leiab lugeja Harju-Madise õpetaja Joel Siimu pöördumise koguduse liikmete poole surnuaiapüha eel, palve ja nelipühajutluse. Lisaks uudiseid koguduse igapäevaelust, lugeda saab sellestki, mis toimub Harju-Madise sõpruskogudustes Rootsis ja Saksamaal. Samuti sisaldab leht muu hulgas teateid jumalateenistuste kohta kuni 12. oktoobrini.

Merje Talvik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)