Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Siim-Tanel Annuse maalid on näitusel Jaani kirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Siim-Tanel Annus «Kristuse võidukrooni» Jaani kiriku seinale paigaldamas. Tiiu PikkurPalmipuudepühal avati Tallinna Jaani kirikus Siim-Tanel Annuse reljeefmaalide näitus «Passioon», mida saab vaadata maikuuni.  
Näituse teljeks on Kristuse kibuvitsakroon – kaks suurt maali – vasakul kannatuskroon ja paremal võidukroon. Nende vahel on kolm väiksemat maali, kus kunstnik on kasutanud kevadisi oksamotiive. «Olen oksi varemgi maalinud, näiteks kevadisi õunapuuoksi. Siinsel näitusel olen toonud nende oksamaalidega draamat ülestõusmispühade teemasse,» selgitab Annus oma töid.
Reljeefmaali tehnika on omapärane. Annus ütleb, et iga kunstnik leiutab oma tehnikaid ise. «Kasutan jahvatatud dolomiitkivi, mida segan sideainetega. Taoline vedel mass on tuubist lõuendile pigistatud, värv on hiljem pintslite ja ka kätega peale kantud. Reljeefsus võimaldab valgust paremini haarata. Kui valgus langeb õige nurga all, siis on hommikul üks pilt ja õhtul teine, päeval aga üldse kolmas. Need pildid tahavad teravat valgust saada,» räägib kunstnik ruumi ja maalide omavahelisest seosest. Jaani kiriku Lõunasaal on ses suhtes väga tänuväärne koht, sest siia paistab päike kolmest erinevast suunast.
Reljeefmaaliga tegeleb Annus 15 aastat: «Klassikalist maali ei ole ma õppinud, olen iseõppija ja katsetustega oma stiilini jõudnud.» Maalid on rasked, sest pasta tuleb kanda stabiilsele pinnasele ja nii on lõuend kleebitud korralikule puuplaadile.
Jaani kiriku näituste väsimatu kuraator kunstnik Eva Jänes on õnnelik, et Siim-Tanel Annus tuli ise tema juurde ideega näitus üles panna. «Kunstnik pidas juba ammu plaani siin näitus teha,» ütles Jänes. Jaanuaris tähistas Annus 50. sünnipäeva. Juubeli puhul oli tal suur näitus Pärnus, juubelinäitus on ka Jaani kirikus ja kolmas pannakse üles Travemündes.
Annus on lõpetanud Tartu ülikooli kunstiajaloolasena ja õppinud Tõnis Vindi stuudios graafikat. Alates 1976. aastast on tal olnud poolsada isikunäitust, 40 performance’it ning ta on osalenud umbes sajal grupinäitusel Eestis ja mujal maailmas. Tema maalid on olnud vaadata Tarvastu ja Viimsi kirikus.
Tiiu Pikkur