Slava Ukraine

Seitsmes Maarja medali laureaat on Toomas Paul

29.11.2006 | | Rubriik: Määratlemata

Tallinna Piiskoplik Toomkogudus on avalikustanud selle aasta Maarja medali ja kultuuripreemia laureaadi nime.

Seitsmendaks Maarja medali omanikuks saab Toomas Paul (fotol) – teoloog, kiriku- ja kultuuriloolane, õpetaja emeeritus, teoloogiadoktor. Preemia antakse pidulikult üle 1. advendi jumalateenistusel, 3. detsembril kell 10 Toomkirikus, kus jutluse peab Toomas Paul.

Toomas Paul (67) ordineeriti õpetajaametisse 45 aastat tagasi, 20. detsembril Tallinna Toomkirikus. Sündinud Tartus kirikuõpetaja lapsena, õppinud Tartu Ehitustehnikumis ja Tallinna Polütehnikumis ning töötanud Eesti Tööstusprojektis, otsustas ta astuda isa jälgedesse ja asus usuteadust õppima. Vaimuliku tööd alustas Läänemaal, siis teenis 18 aastat Saaremaal ja oli oma viimase koguduse, Tallinna Jaani koguduse õpetajaks 18 aastat. Emerituuri jäi kaks aastat tagasi.

On tegutsenud Usuteaduse Instituudi, Tallinna Muusikaakadeemia, Tartu Ülikooli ja Akadeemia Nord õppejõuna. Ta on tõlkinud Uue Testamendi. Tema sulest on ilmunud üheksa raamatut ning artikleid ajalehtedes ja ajakirjades.

Toomas Paul on alati oodatud ettekandja konverentsidel ja hinnatud esineja telesaadetes. Oma sügavate teadmiste, avara silmaringi ja sugestiivse esituslaadiga on ta pakkunud unustamatuid elamusi kirikupingis, auditooriumis või teleri ees istujaile.

Teoloogiadoktoriks sai Tartu ülikoolis (1994), Suurbritannia Durhami ülikooli audoktor (1996), aastast 2000 Euroopa Teaduste ja Kunstide Akadeemia liige. Vabariigi president on autasustanud Toomas Pauli Riigivapi IV klassi ja Punase Risti I klassi teenetemärgiga.

Maarja medal on Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kultuuriauhind, mis asutati 2000. aastal. Maarja medal koos rahalise preemiaga 10 000 krooni antakse igal aastal isikule, kes oma tegevusega on andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, kelle tegevus on süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ja otseselt puudutanud Tallinna Toomkirikut.

Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraa˛ikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri, Espoo piiskop Mikko Heikka Soomest ning Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)