Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Sarikapidu Peterburis

02.09.2009 | | Rubriik: Esileht

Renoveeritav Peterburi Jaani kirik. Foto: Aldo Luud

Laupäeval kogunes renoveeritavasse Peterburi Jaani kirikusse nii Eesti riigi ja kiriku kui ka Peterburi linna esindajaid.
Eesti välisminister Urmas Paet toonitas eestlaste panust impeeriumi kunagise pealinna ilmesse. Sõna said ka Eesti peakonsul Peterburis Kristen Lahtein, ehitusettevõtte Facio Ehitus juhatuse liige Ülo Older ja Eesti Kontserdi direktor Aivar Mäe.
Märtsis saadi Peterburi linnalt ehitusluba ja tööd algasid. Suve hakuni tehti kirikus valdavalt lammutustöid: lõhuti 1930. aastatel ehitatud vahelaed ja trepikoda, osa välisseina vabastati krohvikihi alt. Taastatud on endisaegne akendejaotus ning valatud uus põrand. Selle aasta lõpuks peaks hoone saama tagasi kunagise välisilme, paraadtrepi ja torni.
Tööde tellija on Eesti Kontsert, tööd teeb firma Facio Ehitus. 2010. aasta novembris täitub 150 aastat kiriku õnnistamisest. Seda on Eesti Kontserdil plaan tähistada renoveeritud pühakojas, kuhu tuleb kirik-kontserdisaal, mille taastamine läheb Eesti riigile maksma 90 miljonit krooni.
Peterburi Jaani kogudus rajati 1842, suleti nõukogude võimu ajal ja taasalustas tegevust 1994. Praegu teenib kogudust õpetaja Enn Salveste.
Eestlaste kogukond, kellel seni oma kooskäimise kohta pole, rõõmustab tööde edenemise üle. «Päris palju on juba tehtud, aga nagu ehitajad räägivad, ikka rohkem on veel teha,» ütles Eesti Kirikule Peterburis sündinud eestlanna Veronika Mahtina, raamatu «Eesti Jaani kirik Peterburis» autor. Kirikuhoones peaks lisaks kogudusele ruumi jaguma ka seltsi tegevusele ja eestlaste küllaltki mahukale raamatukogule.

Lea Jürgenstein

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)