Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saksa praostkond pidas sinodit

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

20. oktoobril kohtusid Saksa praostkonna esindajad, et teha kokkuvõtteid ja arutada tulevikuplaane.

Oma kohalolekuga austas meid peapiiskop Andres Põder, kes rääkis pisut olukorrast Eestis. Sinod ja armulauaga teenistus leidsid aset Kölni linnaosas Mühlheimis Kultuuripunkris.
Kuigi selle kultuurikeskuse nimetus tundub natuke põrandaalune, olid nii sinod kui sellele järgnev Eesti Ühiskonna Saksa Liitvabariigis 60. aastapäeva tähistamine täiesti legaalsed ettevõtmised.
Peamiselt toimuvadki Saksa praostkonna jumalateenistused koos eestlaste muude toimingutega, et inimestel oleks mitu põhjust kokku tulla. Vahemaad on ju pikad ja üritusi korraldades tuleb sellega arvestada.
Saksa praostkonnas on EELK liikmeid pisut üle saja, sinodil osales kümme inimest. Praostkonnas tegutseb neli kirikuõpetajat ning praost. Traditsiooniliste keskuste kõrval nagu Bielefeld, Hamburg, Köln-Bonn, München ja Nürnberg on nüüd tekkinud ka uus kogudusealge Oldenburgis. Minevikus peeti seal küll jumalateenistusi, kuid aja kulgedes jäid need soiku. Nüüd on sinna tekkinud uus huviliste tuumik.
Sinodil oligi üheks teemaks võimalik nn geopoliitiline reform: seoses sellega, et koguduste piirid on kohati hägusad, arutati ideed moodustada kaks kogudust: Põhja- ja Lõuna-Saksamaa. Jumalateenistused toimunuks siiski samades kohtades, aruandlusega oleks asi aga lihtsam.
Kokkutulnud otsustasid siiski mitte seda teed minna, vaid taotleda piiskopi kantseleist luba esitada koondaruanne kogu praostkonna, mitte üksikute koguduste kohta.
Sinod otsustas ka liikmemaksu üle, mis on vähemalt 10 eurot aastas. Saksamaal tuleb arvestada olukorraga, et väga suur osa meie liikmeid kuulub juba Saksa evangeelsesse kirikusse ning seega on Eesti kiriku liikmemaks vaid liikmeks olemise ja toetuse märgiks.
Peapiiskop Andres Põder tegi ettepaneku anda võimalus olla kiriku toetajaliige, sest arvestades asjaolusid ei ole alati võimalik hoolitseda täisliikme staatuse eest. Peapiiskop kiitis praostkonda lehe regulaarse väljaandmise eest ning nimetas seda parimaks sidepidamise ja sõnakuulutamise viisiks hetkeolukorras.
Peapiiskop Tallinnas ja piiskop Andres Taul Torontos hoolitsevad ühiselt selle eest, et laias maailmas elavad ja töötavad kirikuõpetajad nendelt kosutavat sõna karjasekirjade näol lugeda saaksid. See ühendab ja annab jõudu.
Sinodi algussõnaks luges õpetaja Merike Schümers-Paas 1Kr 11: «Teist alust ei saa keegi rajada selle kõrvale, mis on juba olemas – see on Jeesus Kristus.» Kohtumine lõppes armulauaosaga ning peapiiskopi öeldud õnnistussõnadega. Kiriklikule kokkusaamisele järgnes ülalnimetatud suurejooneline juubelipidustus koos Kukerpillidega.
Kristel Neitsov-Mauer,
Välis-Eesti piiskopkonna õpetaja Saksamaal